Irský teriér

Irský teriér je vyhlášený svou odvahou, temperamentem a oddaností.

FCI: teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 43 – 45 cm
Hmotnost v dospělosti: 11 – 13 kg
Věk: 13 – 14 kg
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Irský teriér je pes milé a laskavé povahy, které miluje svého pána a dokáže se mu ve všem přizpůsobit. Není agresivní vůči dětem, které ho obtěžují. Raději se otočí a odejde. Je velmi vytrvalý, silný, rychlý a rád cvičí s ostatními psi.

Popis

Irský teriér je středně velký pes s kvadraticou stavbou těla, který působí štíhlým a elegantním dojmem. Srst je hustá, hrubá až drátovitá a těsně přiléhající. Neměla by být kudrnatá ani zvlněná. Nejčastější zbarvení srsti bývá červené, pšeničnočervené nebo žlutočervené.

Historie plemene

Jako všechna plemena irských teriérů jsou prapředkové irského teriéra psi, které z kontinentu na ostrov přinesli předkové dnešních Irů – keltští Goidelové. V průběhu 1. světové války byl irský teriér nasazován jako posel zpráv mezi bojovými jednotkami.

Základní péče

Srst irského teriéra nelíná, ale je potřeba je pravidelně kartáčovat a asi 2 krát do roka trimovat. Irský teriér vyžaduje dostatek pohybu. Výcvik musí být veden velice konsekventně, ale citlivě. Hrubým zacházením vzniká u irského teriéra nechuť k práci a nedůvěra k pánovi.