Menu
Hovavart je veselý, hravý, přítulný, ochranitelský a pozorný pes zároveň.
FCI: pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 58 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 30 - 40 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: hlídací, společník
Hovavart je inteligentní a klidné plemeno. Pokud ho již v raném věku seznámíte s kočkami a ostatními domácími zvířaty, nebude s nimi mít do budoucna problém. Podobně se chová i k dětem. Ikdyž je Hovavart trpělivý, neměli by ho nijak provokovat. K cizím lidem a návštěvám se chová rezervovaně. Má velmi dobře vyvinutý čich, takže kromě hlídače jej můžete vycvičit jako stopovacího, lavinového a obranářského mazlíčka.
Vzhled Hovavarta vyvolává určitý respekt, ale i tak se velmi libí dětem. Je středně veliký, silný s dlouhou srstí. Plaví hovawarti jsou vzhledově podobní zlatému retrievrovi, ale mají širší hlavu, mohutnější tělo a svalnatější končetiny. Srst na krku a břichu je výrazněji vlnitější až krepatá. Hovawarti existují ve třech barevných varietách - plavá, zlatočerná (neboli černá se znaky, černá s pálením) a černá. Všechny typy srsti jsou při správné péči výrazně lesklé.
První zmínky o Hovavartovi sahají až do středověku, kde byl cvičen pro hlídání německých selských stavení a z této činnosti vznikl i jeho název Hovawart - stráž domu. Pochází pravděpodobně z plemene německého pastýřského psa. Postupem času došlo ke křížení s Leonbergrem a Novofunlandem.
Srst Hovavarta ačkoliv na to nevypadá nevyžaduje příliš péče, stačí jí občas vyčesat a kartáčovat, aby se odstranily odumřelé chlupy. Drápy udržujte krátké. Hovavart je mimořádně odolný pes proti povětrnostním vlivům, proto může žít na zahradě, tato varianta se i doporučuje. Pokud mu dáte dostatek času i prostoru pro vyběhání, tak ho můžete chovat i v bytě.