Holandský ovčák

Holandský ovčák je přítulný, inteligentní a poslušný pes, který je věrný svému pánovi a jeho rodině.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 55 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 – 30 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Holandský ovčák je pracovitý, inteligentní, věrný, ostražitý pes s velkou vytrvalostí. Má silně vyvinutý smysl pro své teritorium a díky tomu je dobrým hlídacím psem. Velmi rychle se učí a má silně vyvintý lovecký pud. Je důležitá správná a častá socializace, aby vycházel s ostatními psy, lidmi i zvířaty.

Popis

Jedná se o středně velkého psa s žíhaným zbarvením. Holandský ovčák má tři formy, lišící se typem srsti: krátkosrstý, hrubosrstý a dlouhosrstý. Krátkosrstý ovčák má tvrdou, hladkou a přilehlou srst. Hrubosrstý má silnou a drsnou srst. Dlouhosrstý ovčák má dlouhou a přiléhající srst. Zbarvení srsti je žíhané v jakémkoliv odstínu včetně šedé, žluté, červené, zlatavé, stříbřité a šedomodré.

Historie plemene

Holandský ovčák vznikl v 18. století v Nizozemí, kde byl vyšlechtěn pro pastavecké účely. Musel být schopen pracovat poze na pokyny rukou a holí nebo pískání. Při přemisťování a hlídání stáda musel zvládnout uběhnout spousty kilometrů za každého počasí.

Základní péče

Srst krátkosrstého a dlouhosrstého holandského ovčáka vyžaduje pravidelné kartáčování a česání. Hrubosrstý ovčák se češe pouze řídkým hřebenem. Dvakrát ročně je potřeba psa trimovat, případně srst přistřihnout. Důležité je také vyškubávání přebytečných chlupů ze zvukovodů, aby se zabránilo tvorbě zánětů. Neobroušené drápky je potřeba zastřihávat.