Hokkaido Ken

Hokkaido Ken je pozoruhodně vytrvalé, důstojné a věrné plemeno.

FCI: špicové
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 46 – 52 cm
Hmotnost v dospělosti: 26 – 30 kg
Věk: 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: venkov, předměstí
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Hokkaido Ken je variabilní plemeno. Lze ho vychovat jako honáckého či obranářského psa nebo naopak jako domácího mazlíčka. Potřebuje však mnoho volného pohybu, proto není dobré ho držet v malém bytě nebo uvázaného u boudy.

Popis

Hokkaido Ken je středně velké plemeno těžší konstrukce s dobře osvaleným celým tělem. Srst je rovná s měkkou a hustou podsadou. Srst na ocase je dlouhá a odstávající. Srst stačí vyčesávat 1x týdně. Běžnou barvou je červeno-béžová s černými konečky chlupů, červená, černá, černá s pálením i bílá. Někdy mívají modrý jazyk.

Historie

O jeho předcích nejsou k dispozici žádné záznamy, ale předpokládá se, že doprovázeli obyvatele ostrova Honšú na Hokkaidó přibližně v první polovině 12. století. Hokkaido Ken je také znám pod označením ainu-ken, po původních obyvatelích oblasti Ainu, kteří je chovali pro lov medvědů a dalších velkých zvířat.

Základní péče

Toto plemeno vyžaduje pevné,důsledné a zkušené vedení, jinak z něj může vyrůst nezvladatelný a agresivní pes. Je nutné ho již od štěněte socializovat. Tito psi jsou velice aktivní a potřebují neustále být zaměstnáni jinak upadnou do apatie a budou stereotypní.