Grifonek belgický

Grifonek belgický je velmi inteligentní, přizpůsobivý a učenlivý pes, který je díky své nebojácnosti a ostražitosti, dobrým hlídačem.

FCI: společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 20 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 3 – 6 kg
Věk: 13 – 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Belgický grifonek je pes zvědavé, veselé, temperamentní a hravé povahy. Jedná se o velmi společenského psa, který je přátelský jak k dětem, tak i k ostatním zvířatům. Grifonek je také velmi učenlivý a poslušný pes, avšak bez svého pána bývá neskutečně smutný.

Popis

Grifonek belgický je pes malého vzrůstu působící dojmem dobře stavěného a silného psa. Srst je od přírody hrubá a lehce vlnitá. Zbarvení srsti belgického grifonka bývá černé a černé s pálením. Ocas je vzpřímený, směřující špičkou ke hřbetu.

Historie plemene

Belgický grifonek vychází z malého hrubosrstého psa nazývaného „Smousje“. Šlechtění King Charles španěla a Mopse v 19. století, přineslo tomuto plemeni krátkou černou srst. Tito malí psi chránili stáje koní proti hlodavcům.

Základní péče

Srst belgického grifonka vyžaduje pravidelné trimování. Vousy je potřeba často česat, aby se předešlo zplstnatění srsti. Přerostlé chloupky z koutků očí je potřeba odstraňovat, aby nepoškodily oční bulvy. U grifonka se můžou vyskytovat srdeční a dýchací problémy.