Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je odvážný, veselý a inteligentní pes, který se hodí k dětem.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 30 cm
Hmotnost v dospělosti: 14 kg
Věk: 10 - 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha francouzského buldočka

Povaha francouzského buldočka je společenská a veselá. Je to pes s dobrým vztahem k dětem. Málo štěká, o to více požaduje pozornosti – často má sklon žárlit a nerad zůstává sám doma. Je velmi citlivý a hrubá slova ho dokáží těžce zasáhnout. Toto plemeno neuslyšíte moc štěkat – štěká minimálně, za to byste jeho štěkání neměli brát na lehkou míru.

Popis

Francouzský buldoček má širokou hlavu čtvercového formátu a krátký čenich ohnutý vzhůru. Pysky visí přes hranaté široké čelisti a plemeno se vyznačuje předkusem. Oči jsou posazené daleko od sebe. Postava je podsaditá a dorůstá výšky okolo 30 cm a dosahuje váhy přibližně 14 kg. Srst francouzského buldočka je měkká, lesklá a krátká.

Historie plemene

Již název napovídá, že toto plemeno pochází z Francie. Původním posláním tohoto plemene byl lov krys. První teorie o jeho vzniku mluví o tom, že má francouzský buldoček mezi svými předky psy z arén, kteří byli určeni k boji s býky. Druhá teorie pojednává o křížení malých buldoků s teriéry, což se dělo okolo 60. let 19. století.

Základní péče

Péče ani výchova u tohoto plemene není náročná. Srst stačí jednou týdne vykartáčovat a v období línání odstranit vypadané chlupy gumovou masážní rukavicí. Plemeno je citlivé na intonaci hlasu, při výcviku je potřeba důslednost, ale francouzský buldoček je velice inteligentní a rychle se učí. V létě je potřeba dbát na to, aby se nepřehřál. Díky krátkému čenichu se rychle zadýchá a nejsou pro něj vhodné dlouhé procházky. Spokojí se s krátkými procházkami a výběhem na zahradu.