Foxteriér drsnosrstý

Foxteriér drsnosrstý je velmi inteligentní a hlavně mazaný pes, který dobře vychází s dětmi.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Hmotnost v dospělosti: 7 – 8 kg
Věk: 13 – 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Drsnosrstý foxteriér je plemeno s velice temperamentní, živou a veselou povahou. Foxteriér dokáže být velmi tvrdohlavý, když si něco usmyslí, je těžké ho od jeho záměru odvrátit. Je velmi chytrý až prohnaný, moc dobře vědí, jak na svého pána vyzrát.

Popis

Jedná se o středně velkého psa s rovnoměrně stavěným tělem. Srst drsnosrstého foxteriéra je hustá s drátovitou podsahou. Může být mírně zvlněná. Zbarvení srsti je převážně bílé s tříslovými nebo černými znaky.

Historie plemene

Plemeno drsnosrstého foxteriéra bylo původně vyšlechtěno ve Velké Británii v polovině 19. století. Drsnosrstý foxteriér dříve sloužil k hubení hlodavců a lovu jezevců nebo lišek. Foxteriéři doplňovali smečky loveckých psů a pudili lišky z nor, odtud také vznikl jejich název (angl. „fox“ - liška, „terra“ - země).

Základní péče

Drsnosrstý foxteriér je náročnější na úpravu srsti než jeho krátkosrstá varianta. Je potřeba jeho srst několikrát do roka trimovat a alespoň dvakrát týdně vykartáčovat. Výcvik foxteriéra musí být důsledný a srozumitelný. Toto plemeno je vhodné i do bytu, ale vyžaduje dostatečné množství pohybu.