Flat coated retrívr

Flat coated retrívr je vyrovnaný, výborný lovecký a společenský pes.

FCI: Retrívři a vodní psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 45 - 62 cm
Hmotnost v dospělosti: 27 - 35 kg
Věk: 12
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, canisterapie

Povaha

Flat coated retrívr je využívaný k myslivosti, nebo jako záchranářský pes či jako asistenční pes pro tělesně postižené, vhodný pro canisterapii. Neútočí, nikdy není agresivní a je to ideální rodinný pes - lehce se cvičí, je bystrý a inteligentní a k tomu všemu má skvělý vztah k dětem i k jiným zvířatům.

Popis

Celkově je toto plemeno lehčí stavby těla s lehkou kostrou, elegantním držením těla a je ze všech retrívrů nejštíhlejší. Flat coated retrívři jsou výrazní svojí dlouhou a jemnou srstí, která vyžaduje častou péči. Jejich srst je dobře izoluje proti vodě i zimě.

Historie plemene

Plemeno Flat coated retrívra se zrodilo ve Velké Británii, a to v 19. století křížením Novofoundlandského psa, Labradorského retrívra a Irského setra a nejspíše i Border kólie. Není přesně znám důvod, proč bylo toto plemeno vyšlechtěno, ale používalo se k lovům nebo jako nosič sestřelených ptáků z vody.

Základní péče

Výchova Flat coated retrívra je poměrně jednoduchá, kterou zvládnou i děti. Je chytrý a rychle učenlivý. Miluje plavání a aportování. Potřebuje dostatek pohybu. Pokud však na něj nemáte někdy čas, bez problémů se přizpůsobí. Jeho citlivá povaha vyžaduje jemné zacházení. Srst potřebuje každodenní kartáčování a pročesávání, není nutné zastřihovat. Neměla by se často mýt šamponem, protože by ztratila svoji přirozenou mastnotu, což by vedlo ke způsobení problémů s kůží.