Flanderský bouvier

Flanderský bouvier je věrný pes, který lpí na své rodině zároveň je ostražitý a neúplatný, tím pádem vynikající na hlídaní domu i zahrady.

FCI: ovčáčtí a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 62 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti: 27 - 40 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Flanderský bouvier je společenský a má velmi dobrý vztah k dětem se sklonem je chránit. V mládí bývá poněkud bouřlivý. Pokud se jako štěně seznámí s ostatními domácími zvířaty, tak s nimi do budoucna nemá problém. Respektuje hranice svého teritoria, tudíž se nevydává samostatně na procházky.

Popis

Flanderští bouvieři mají krátký statný trup a plochou lebkou, která je delší než širší. Jeho srst je huňatá, drsná a matná. Standardní barvou je šedá nebo popelavá s žíháním, nežádoucími barvami jsou sytě černá a světlé odstíny přecházející do blond barvy. Vyznačuje se odolností vůči nepřízni počasí.

Historie plemene

Flanderský bouvier vznikl v 17. století na belgicko-francouzském pomezí. Přesný původ ale není příliš jasný. Toto plemeno bylo hlavně využíváno k nahánění dobytka a první světové válce sloužilo jako nosič depeší a vyhledávač raněných vojáků. Flanderský bouvier téměř vyhynul. Ve dvacátých letech se o oživení chovu postarali vlámští chovatelé.

Základní péče

Srst flanderského bouviera je třeba nejméně třikrát ročně trimovat a jednou týdně důkladně vykartáčovat. Dále je žádoucí odstraňovat přebytečné chlupy ve zvukovodech a mezi polštářky na tlapkách. Toto plemeno je snadno cvičitelné, ale na rozdíl od jiných pasteveckých plemen není tolik bystré. Lze jej také vycvičit na psa záchranáře. Vhodným pohybem jsou procházky bez vodítka, aportování, běh vedle kola nebo plavaní. Flanderský bouvier je otužilé plemeno a může být chován venku, ale musí mít kontakt s rodinou a dostatek pohybu.