Evropský saňový pes

Evropský saňový pes je nekonfliktní, velmi aktivní a soutěživé plemeno s neuvěřitelnou výdrží.

FCI: neuznaná plemena
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 - 30 kg
Věk: 12 - 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Evropský saňový pes je inteligentní a velmi rychle se učí, proto se hodí na různé psí sporty včetně tréninku poslušnosti, kromě toho ještě velmi rádi plavou a aportují. Snese se prakticky se všemi zvířaty i dětmi. Rozhodně nejsou bojácní a jsou schopni si ohlídat své teritorium.

Popis

Vzhledově jsou nejvíce podobní ohařům. Tělesná stavba je souměrná a skrývá v sobě velký silový potenciál. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst je krátká, hustá a může být buď úplně hrubá či naopak jemná. Mezi standardní zbarvení patří černá, hnědá, hnědý bělouš a černý bělouš. Nepřípustnou barvou je pouze čistě bílá.

Historie

Evropský saňový pes pochází z Norska, byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, pointera a greyhounda. Postupně se plemeno začalo křížit i s alaskanem, aljašským malamutem či sibiřským huskym. Každý pes je téměř originál a skrývá v sobě jinou krev.Nejvíce rozšířen je samozřejmě v zemi svého původu.

Základní péče

Srst Evropského saňového psa nevyžaduje speciální péči. Pozornost spíše věnujte jeho uším, pokud se v nich nahromadí nadměrné množství ušního mazu může pes ohluchnout. Jak již vyplývá z jeho názvu toto plemeno se hojně používá při sportovních aktivitách především pro mushing jak v zimě na sněhu, tak v létě na suchu. V zimě je potřeba mu ošetřovat tlapky, aby nepraskaly.