Erdelteriér

Erdelteriér je nebojácný a ostražitý pes, který má téměř svatou trpělivost s dětmi.

FCI: Teriéři
Velikost: Velká plemena
Výška v kohoutku: 55 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 – 30 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

V porovnání s dalšími teriéry je erdelteriér klidnější a vyrovnanější povahy. Erdelteriér je i přesto živý, hravý a aktivní pes. Nikdy není agresivní, ale pokud na něj zaútočí jíný pes, nikde necouvne. Je ostražitý a velmi odvážný, což z něj dělá nebojácného přítele.

Popis

Erdelteriér má svalnatou a kompaktní poslavu s dlouhou a plochou hlavou. Srst sestává z tvrdé a mírně zvlněné krycí srsti a z měkčí a kratší podsady. Barevné varianty srsti erdelteriéra jsou základní tříslová barva a šedé, černé nebo tzv. grizzly sedlo.

Historie plemene

Erdelteriér byl pojmenován podle nevelké říčky Aire, která protéká staroanglickým hrabstvím Yorkshire. Toto plemeno bylo vyšlechtěno z mnoha různých nejednotných drsnosrstých teriérů. Původně byl chován na lov vyder.

Základní péče

Srst erdelteriéra vyžaduje alespoň dvakrát ročně trimování. Dále postačí přibližně jednou týdně srst vykartáčovat a odstranit přebytečné chlupy mezi polštářky tlapek. Výchova není náročná, pokud ji majitel dokáže proměnit v zábavu. Erdelteriér vyžaduje každodenní procházky nebo alespoň možnost krátkého proběhnutí bez vodítka.