Dobrman

Dobrman je inteligentní a temperamentní pes, který nemá rád samotu a potřebuje hodně pohybu a pevnou výchovu.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 63 – 72 cm
Hmotnost v dospělosti: 32 – 45 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Dobrman a povaha

Dobrman má temperamentní povahu. Jedná se o psa překypujícího energií i inteligencí. Vyžaduje důslednou výchovu, při které se snadno cvičí. Pro svoji ostrost se řadí i mezi služební plemena, ale při dobrém vedení je z něho poslušný pes, který je společenský a pro svoji rodinu by se rozdal.

 Popis

Toto plemeno má krátkou lesklou srst v černé nebo hnědé barvě s pálením. Svojí velikostí je největší z pinčů. Má svalnatou hruď a elegantní držení těla. Uši byly dříve kupírovány a výjimkou nebylo ani zkracování ocasu.

 Historie plemene

Dobrman má v sobě geny z pěti jiných plemen a byl vyšlechtěn v 70. letech 19 století L. Dobermannem, který si tak vyšlechtil psa ideálního pro své povolání (byl výběrčím daní).Vznikl tak výborný hlídač a obranář. Toto plemeno bylo uznáno roku 1900 a jedná se o doposud jediného psa, který byl v Německu vyšlechtěný.

 Základní péče

Péče o srst je u tohoto plemen téměř zanedbatelná. Naopak se musí dát pozor na chlad – dobrman velice špatně snáší celoroční pobyt venku. Dobrman je náročný na pohyb a jak již bylo zmíněno, i na výchovu a výcvik. Potřebuje pána, který nebude dělat ústupky a bude pro něho autoritou.