Dánská doga

Dánská doga neboli „broholmer“ je pes, který projevuje své rodině velkou a nehranou oddanost.

FCI: Pinčové a knírači
Velkost: velká plemena
Výška v kohoutku: 70 – 74 cm
Hmotnost v dospělosti: 40 – 69 kg
Věk: 11 – 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Dánská doga má i přes svoji obrovskou sílu neskutečně mírumilovsnou a klidnou povahu. Snese se i s malými dětmi, ale je důležitá výchova již od štěněcího věku. Broholmer nikdy nezneužije své síly, ale v případě, že vycítí nebezpečí, stává se nebezpečným soupeřem.

Popis

Jedná se o velkého silného psa s mohutnou postavou a se sebevědomým pohledem. Srst dánské dogy je vždy krátká, lesklá a dobře přiléhající. Srst broholmera je obvykle pískové, zlato-červené nebo černé barvy.

Historie plemene

První zmínky o tomto plemeni nalezneme ve Starověkém Řecku na mincích z 1. století. Je na nich vyobrazena hlava psa, který připomíná dnešní dánskou dogu. Ve středověku se dánská doga využívala k hlídání a lovu vysoké zvěře. Jako plemeno se začala dánská doga chovat v 18. století. Největší zásluhu na chovu měl myslivec Shested of Broholm – díky němuž se plemeno někdy označuje „Broholmer“.

Základní péče

Výcvik a výchova dánské dogy jsou naprostou nutností. Nemělo by v nich být použito bití. Důležitá je i socializace, díky níž můžeme předejít problémům s agresivitou. Plemeno není vhodné pro celoroční pobyt venku, protože srst špatně kryje proti chladu.