Dandie Dinmont teriér

Bystré, přirozeně inteligentní, učenlivé a velice mazlivé plemeno.

FCI: teriéři
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 20 - 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 8,2 - 11 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Dandie Dinmont teriér je věrný a hravý. Není agresivní, snese se s dětmi i jinými zvířaty. Je přátelský a přitom velice dobrý hlídač. Štěkot, kterým brání, je překvapivě hlasitý. A v případě napadení se dokáže velmi dobře bránit.

Popis

Dandie Dinmont teriér je malého vzrůstu, který se od většiny teriérů odlišuje právě svým dlouhým ocasem. Tělo Dandie Dinmont teriéra je dlouhé a pružné. Má zhruba pět centimetrů dlouhou kadeřavou srst tvořenou směsí tvrdých a měkkých chlupů. Srst je zabarvená do šedivých odstínů, černá a může být i v celé škále hnědé barvy.

Historie plemene

Tento pes původně lovil škodnou zvěr. V dnešní době je spíše oceňován pro svou přátelskou povahu. Plemeno Dandie Dinmont teriér podle historiků pochází z Velké Británie. Jméno, které mu nyní náleží, vzniklo podle smyšlené postavy farmáře D. Davidsona z historického románu sira Waltera Scotta „Guy Mannering"

Základní péče

Zvlášť důslednou péči vyžaduje jeho hedvábná srst, aby nebyla drsná. Je vhodné Dandie Dinmont teriéra denně kartáčovat a asi čtyřikrát do roka je nutné mírné trimování srsti.
Ikdyž je to drobný pes je dobré mu poskytovat dostatek fyzické zátěže v podobě dlouhých procházek.