Coton de Tuleár

Coton de Tuleár je malý pejsek, který je oddaný svému pánovi a jeho rodině a miluje děti a všechna zvířata, která patří k rodině.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 22 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 3 – 6 kg
Věk: 13 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Coton de Tuleár je malý pejsek veselé a hravé povahy. Je zářným příkladem společenského plemene. Tento malý klaun je klidný, mírný pejsek, který se dokonale přizpůsobí každému životnímu stylu.

Popis

Coton de Tuleár je malé a spíše křehčí tělesné stavby, na objemu nabývá díky charakteristické dlohé a mírně vlnité srsti, která připomíná bavlnu. Zbarvení srsti bývá bílé s občasnými šedými nebo žlutými znaky vyskytujícími se především v oblasti uší.

Historie plemene

Toto plemeno bylo vyšlechtěno na jihu ostrova Madagaskar, v okolí města Tulear. Coton de Tuleár se díky námořním plavbám brzy rozšířil do celého světa a stal se z něj tzv. královský pes.

Základní péče

Péče o srst u tohoto plemene je náročná – česání a kartáčování by se mělo provádět minimálně jednou za dva dny. Výchova není nikterak náročná, ale je nutná. Coton de Tuleár není náročný na množství pohybu. Dovede obratně dovádět a hrát si sám s míčkem.