Co dělat, aby se kočka neztratila

10 / 07 / 2016

Ve třech měsících se kotě od kočky odstavuje a může vyrazit do světa za svým novým majitelem. Přinesete si domů malou chlupatou kuličku, která nebojácně okukuje své nové obydlí. Pokud plánujete mít kočku v bytě, s jejím touláním nejspíš nebudou problémy. Jiné to je, když má malé kotě přístup ven. Lze tedy zabránit tomu, aby se kočka neztratila?

Kočka je tvor toulavý

Podle veterinářů je průměrný věk kočky 2 - 5 let. Zdá se vám to málo? Krom mnoha faktorů (stravování, nemoci, dopravní nehody, nechtěné otrávení jedem na potkany...) tento průměr snižuje i toulavost koček. U dospělých jedinců lze očekávat, že čas od času „vyrazí za kočkami“ a pár dní o nich neuslyšíte. V tomto případě často pomůže kastrace a z toulavého kocoura se stene domácí pecivál.

Kotě zabloudí velmi snadno

S koťaty je to jiné - nejsou na nové obydlí ještě tak fixovaná a přestože se jim u vás líbí, snadno podlehnou pohlazení od cizího člověka, za kterým se pak bezhlavě vydají a neumí najít cestu zpět.

Často si pak tato zatoulaná koťátka někdo přivlastní a postará se o něj (nejednou to může doprovázet historka o lidech, kteří se kotěte zbavili a nechali na ulici).

Ztracená kočka

Co dělat, aby se kotě nezatoulalo

Když je ještě kotě u kočky spolu s ostatními sourozenci, nemá potřebu se vzdalovat (jídlo a zábavu má na jedno místě). Až si jej přinesete domů, nechte kotě několik dní zavřené doma (např. na chodbě, kde bude mít zázemí, nebo je možná venkovní voliéra) a až poté ho zvykejte na zahradě. Věnujte mu čas a buďte s ním venku, jak jen to bude možné. Na noc ho však ještě zavírejte domů. Pokud se vám podaří kotě prvních několik týdnů držet na zahradě máte téměř vyhráno - sice prozkoumá i okolí, ale už je fixované na vás.

Jak kočku hledat?

Koťata jsou však malá trdla, která hledají zábavu. Proto se po ní ráda podívají i za vaši branku. Pro kočku je přirozené běhat venku a není ji možné přivázat na obojek k domu, proto to s nimi není tak jednoduché. Jak tedy kočku uhlídat a nalákat zpět?

 • Naučte kotě na povel „čiči“ a pokud to jde, tak i na jméno (pochvala a pamlsek je pak samozřejmostí)
 • Mějte nachystanou stravu a vodu
 • Prozkoumejte, zda kotě nemohlo nějak zalézt (např. zavřená garáž, sklep)
 • Větší kočky už jsou samostatné a samota jim nevadí. U koťat chovatelé doporučují, vzít si dvě najednou, aby si navzájem dělala společnost a neměla snahu ji hledat za plotem.

Pokud se kočka neobjevila, pusťtě se do pátrání

 • Kočka přes den spí, proto je lepší pustit se do hledání večer
 • Poptejte se u sousedů a vylepte inzeráty s popisem/fotografií kočky a vaším kontaktem (v okolí domu, vhodné jsou školky a školy - děti si často všimnou více, obchody...)
 • Zavolejte místním veterinářům či útulku, zda k nim někdo kočku nedovezl
 • Informace o ztracených zvířatech mohou mít i policisté či příslušný úřad (informujte se, zda neproběhl odchyt toulavých zvířat)
 • Inzerovat hledání kočky na stránkách obce či zvířecích portálech
  Někdy i přes sebevětší snahu se kotě či kočka ztratí. Přejeme vám, aby se to vás a vašeho kočičího mazlíčka netýkalo!

Zajímá vás více?

Proč kočka pořád mňouká?
Jak krmit kočku
Nákup krmiva pro kočku
Hotel pro kočky