Zločin a trest aneb jak správně trestat psa

21 / 12 / 2016

Sedá si váš čtyřnohý přítel každý den před televizi do vašeho oblíbeného křesla právě, když se tam chystáte odpočívat? A vy se mu to večer co večer snažíte marně rozmlouvat? Přemýšlíte, jak svého psa potrestat? V následujícím článku se dozvíte, co na něj platí a co rozhodně ne.

Kdy potrestat psa

Starého psa novým kouskům nenaučíš... To se říká a je to pravda i při jeho výchově. Zpočátku tresty u štěňat obstará jejich matka, zanedlouho ale její roli bude muset převzít člověk. Fenka při prohřešku na své mladé nejprve zavrčí, neposlechnou-li, ihned je kousne. Ani majitel psa nesmí s trestem otálet, měl by následovat maximálně několik vteřin po prohřešku, jinak pes neví, za co je kárán.

Hlavně důsledně

Pes by měl být pomocí odměn přirozeně veden k požadovanému chování. Naopak to, co pes dělat nemá, mu musí majitel důrazně zakázat a své zákazy také důsledně dodržovat. Pokud pán, byť jen občas dovolí psovi jinak zapovězenou činnost, pes bude zmatený.

Jak potrestat psa

Když je nutné psa usměrnit, měl by majitel postupovat rázně, aby pes jasně poznal, že nejde o hru. Jeho pán by měl používat poměrně omezenou škálu tzv. zákazových povelů, ze kterých zvíře pozná, že překročilo určitou hranici a že pak následuje trest. Naprosto neúčinné je kárat psa se slovy typu: „Tohle už raději nedělej.“

Možné zákazové povely

  • Ne!, Nesmíš!, Fuj!...
Pes-kárání

Jak je tedy možné správně potrestat psa?

U štěněte může majitel použít vytahání za kůži, na to je zvyklé ještě od své matky. Později je účinné cuknutí obojku nebo zatahání za vodítko. Chce-li pán psa umravnit verbálně, měl by volit spíše hlubší tón hlasu, který psovi evokuje vrčení jiného zástupce jeho druhu. Co se týče fyzických forem trestů, mohou působit kontraproduktivně a pes se začne pána bát.

Zkuste nepřímý trest

Pokud se vrátíme k příkladu s obsazeným místem v křesle, je možné vyzkoušet nepřímý trest, kdy majitel není „ten, kdo psa trestá“. Když omotáte zakázané místo vašeho miláčka oboustrannou lepenkou a on se tam přesto vrátí, zjistí, že jeho útočiště už mu není příjemné, a tak vám ho po čase zase přenechá.

Nejprve motivovat

Přestože se tento článek věnuje tomu, jak trestat psa, vždy je lepší se ho nejprve snažit motivovat k požadovanému chování pozitivně a za správné chování ho odměňovat. Na toto chování si rychle uvykne a tresty nebudou tak často potřeba.

Máte nějaké otázky ohledně trestání psů? Zeptejte se nás!