Výcvik psa

14 / 09 / 2016

Nemusí být váš pes mistrem v agility nebo projít policejním výcvikem, avšak na jeho poslušnost byste se měli 100% spolehnout. Výcvik psa není víkendovou záležitostí, ale dlouhodobým  tréninkem. Pokud u mladého psa postavíte pevné základy ve výchově a výcviku, máte se v budoucnu o co opřít a především se na svého čtyřnohého kamaráda můžete spolehnout. 

Výchova i výcvik má bavit psa i jeho pána

Výchova štěněte začíná od chvíle, kdy si ho přivedete domů. Váš přístup začíná v tu chvíli utvářet jeho chování. Během několika dní by si mělo štěně osvojit hygienu a časem také základní povely (jméno, přivolání, povel fuj a přivykne si na vodítko a obojek). Na jednom roce, kdy již má pes základní povely zažité, zvládá cvik sedni, lehni, zůstaň či aport.

Dále si pes osvojuje chůzi u nohy bez vodítka, vyhledávání předmětů či povel čekej. Hygienu a základní povely jistě zvládnete naučit psa doma. U těžších cviků, špatně zvladatelných psů či otázek, je vhodné navštívit „cvičák“.

výcvik psa

Tam se nejen prohloubí psí socializace, ale především se dozvíte, jak se psem pracovat, aby byla spokojenost na obou frontách. Výchova a výcvik musí vás i psa bavit. Stane se v podstatě hrou, na kterou se pes těší a zároveň vás uznává jako vůdce smečky, který mu dominuje (proto při výcviku nesmíte psovi nikdy ukázat slabost či nedotáhnout cvik do konce).

Jak dlouho výcvik psů trvá a co je k němu potřeba?

Stejně, jako studiu cizích řečí by se člověk měl věnovat každý den chvilku, s výcvikem je to stejné. Stačí kratší dobu, ale častěji – např. každý den 15 minut intenzivního výcviku s přestávkami (kvůli udržení pozornosti např. po 5 minutách) a výsledky se brzy dostaví (nemá cenu psa přetěžovat nárazovými hodinovými lekcemi). Nezapomeňte také na to, že pes má jednoho pána – člena domácnosti, který ho cvičí! Není vhodné, aby psa trénoval pokaždé někdo jiný.

To, jak dlouho výcvik trvá, záleží na plemenu a šikovnosti psa (některá plemena se učí rychleji, jiná pomaleji), na nárocích majitele, věku psa (štěně se učí rychleji než dospělý pes) a vedení výcviku.

A co je k výcviku potřeba? 

  • Trpělivost
  • Chvála
  • Vodítko
  • Obojek
  • Odměna – pamlsky či hračky
  • Náhubek

Výcvikový areál DUX – Český Brod

S výcvikem psů máme mnohaleté zkušenosti, které předáváme majitelům psů v kynologickém výcvikovém areálu DUX v Českém Brodě, kde pořádáme nejen pravidelné kurzy, ale také výcvikové tábory, kondiční fitness pro psy a v neposlední řadě i psí závody a výstavy.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výchovou i výcvikem psa, poradíme v oblasti výživy, zdraví i běžných otázek okolo spolubydlení, procházek či venčení.