Výcvik a výchova štěněte - jak na to?

09 / 09 / 2016

Máte doma čtyřnohou chlupatou kuličku, které jsou vaše zákazy a povely jedno? Je to malé třeštidlo, které lítá po zahradě, z vodítka má hračku a nejvíce pozornosti věnuje okusování bačkor? Právě v tuto chvíli je nejvyšší čas začít s výcvikem a především výchovou štěně. Platí totiž, že „stromek je lépe ohýbati mladý“ a že „starého psa novým kouskům nenaučíš“.

Výchova štěněte – kdy a čím začít

Již od chvíle, kdy si pejska přivedete domů, ovlivňuje jeho výchovu váš přístup. Buďte ve své výchově malého štěňátka důslední a trpěliví – nebývá to lehké, když máte doma malé třeštidlo, ale nesmíte si ho nechat „přerůst přes hlavu“, jinak s ním v dospělosti budete mít mnoho starostí.

Co s týká návštěvy cvičáku, posuzuje vhodný čas individuálně. Je proto dobré vše konzultovat s profesionály. Na jednom roce by pes měl zvládat bez problému hygienu a základní povely.

1.úkol – čistota

Ihned po probuzení nebo ve chvíli, kdy je štěně neklidné a čmuchá k podlaze – to jsou nejčastější indicie, kdy se chce štěňátku nejčastěji na záchod.

Ze začátku mějte s pejskem trpělivost (žádné tresty ani namáčení čumáčku do loužičky), vybavte se novinami a igelitem, kterými pro něj označíte místo, kam si může odskočit. Pokud se vše povede, nešetřete chválou. A jestli je loužička jinde? Použijte povel „fuj“.

Čím je štěně starší, tím lépe dokáže svoji potřebu ovládat. Postupně ho naučte, aby chodil vykonávat potřebu ven (noviny posouvejte postupně ke dveřím – tak si štěně osvojí i reflex, že v případě potřeby má čekat právě u dveří). Venčete pravidelně po každém jídle.

výcvik a výchova štěněte 

2. úkol – jméno a přivolání

Jménem pejska oslovujte pokaždé, když k němu obrátíte svoji pozornost, aby si na oslovení postupně přivykl. Během několika dní až týdnů si pes jméno již zafixuje a bude na něj reagovat.

Pozor – nezaměňujte přidat oslovení jménem za povel ke mně či k noze (nebylo by pak možné psa učit povelům na dálku).

3. úkol – povel hodný a fuj

Pochvala a zákaz – dva povely, bez kterých se při výchově jen těžko obejdete. Chválit je potřeba často a povel hodný/hodná pes brzy pochopí. Povel fuj a nesmíš se pejsek musí naučit také co nejdříve – dáte mu tak najevo, že nechcete, aby to či ono dělal (jedl, okusoval..). Při učení na povel fuj můžete i lehce zatáhnout za obojek a štěně od jeho nekalé činnosti odtáhnout.

4. úkol – vodítko a obojek

Postarejte se o to, ať si štěně na obojek zvyká postupně. Dávejte mu ho ve chvílích, kdy je spokojené. Po chvilkách zkoušejte i chůzi na vodítku (vodítko držte v pravé ruce, levou udržujte správnou délku a pejsek by měl jít u levé nohy). Když se štěněti nechce, lehce za vodítko zatáhněte a v případě, že „táhne“, použijte povel pomalu nebo zpátky. Součástí výchovy chůze na vodítku by mělo být i „volno“ a možnost volného výběhu bez vodítka.

Na co při výcviku myslet

  • Chvalte, chvalte a chvalte
  • Pro štěně i dospělého psa jste vůdcem smečky
  • Pes se vás nesmí bát, ale musí vás brát jako autoritu
  • Pes musí být poslušný, jen tak bude v bezpečí on i okolí

Jak (ne)začít výcvik štěněte

Když jste seděli ve škole nad příklady a za špatné výpočty by chodil jeden trest za druhým, co by se stalo? Z matematiky byste měli v lepším případě kopřivku, z vyučujícího strach. A stejně tak to platí i u psů, proto začněte výcvik štěněte hrou a tresty používejte jen ve chvílích, kdy jsou opravdu potřeba. Získejte si u psa autoritu férovým a laskavým jednáním.

Hledáte další tipy? Podívejte se do článku Jak vychovat štěně.

Pokud chcete s výchovou a výcvikem psa pomoci, neváhejte navštívit náš výcvikový areál DUX. Máme se psy mnohaletou zkušenost a víme, jak si poradit i se psími raubíři. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.