Pes a kočka aneb jak na jejich soužití bez válek

12 / 02 / 2016

Chcete mít ve své domácnosti psa i kočku a máte obavy, jak ti dva si na sebe zvyknou? Je pravda, že mezi psem a kočkou bývají často rozbroje a ani jeden nechce do svého teritoria toho druhého pustit. Existuje však několik kroků, jak harmonickému soužití psa a kočky pomoci. 

10 tipů, jak na soužití psa a kočky

Ideální soužití psa a kočky není jen tak a často se musí budoucímu přátelství trochu pomoci. Pojďte se podívat, jak na to.

1. Našetřete si do zásoby dostatek trpělivosti, protože ji budete potřebovat opravdu dostatek.

2. Ideální je, když si na sebe pes a kočka zvykají již od mala a oba si pořídíte ve stejný čas.

3. Lépe seznámíte juniora, než seniora. Pokud již psa či kočku doma máte, lépe si zvykne na nováčka v podobě mláděte, než dospělého jedince.

soužití kočky a psa

4. Nechte jim na seznámení čas a do ničeho je nenuťte. Velkou chybou například je, když si přinesete nové kotě a rovnou ho strčíte pejskovi do pelíšku – pelíšek je jen psí, a tak není divu, že má strach o své místo a může se chovat agresivně.

5. Sledujte, jak se k sobě ze začátku chovají a pokud kočka vycení drápky či pes začne kočku prohánět, výchovně zasáhněte. Zde je opět potřeba čas a trpělivost, chvilku trvá, než se ti dva začnou respektovat. Pokud se k sobě chovají hezky, odměňte je.

6. Buďte spravedliví, věnujete oběma stejnou péči, aby na sebe nežárlili, což by mohlo být počátkem problémů. 

7. Nenuťte je ke společně stráveným chvílím. Stejně jako lidé, tak i zvířata potřebují čas pro sebe a čas pro společnost.

8. Každý potřebuje vlastní zázemí – svoji misku s jídlem a vodou, svůj pelíšek a místo, kam se může v případě potřeby schovat (to platí především u mláďat). 

9. Každý má svoji stravu. Určitě nekrmte oba mazlíčky stejně. Je rozdíl v krmení koček a krmení psů, každý pro správnou výživu potřebuje odlišné složení a frekvenci. 

10. Je také dobré po několika dnech vyměnit navzájem dečku, na které spí. Zvyknout si tak lépe na pachy toho druhého.

Kočka a pes v bytě

Pokud máte kočku a v psa v bytě, zařiďte kočce odděleně toaletu, aby k ní neměl pes přístup. Stává se, že psi pojídají kočičí výkaly, které jsou však pro ně nebezpečné, a to nejen z hlediska bakterií, ale i steliva. Samozřejmostí je také očkování a odčervení obou mazlíčků.

Jaké jsou vaše zkušenosti při spolubydlení se psem a kočkou? Napište nám na Facebooku! Nepodařilo se vám psa a kočku skamarádit? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme další triky!