Rozumíte kočičí řeči?

06 / 03 / 2017

Vzpomínáte na pohádku o Zlatovlásce, kde Jiříkovi pomáhala znalost zvířecí řeči? Chtěli byste také porozumět kočičí řeči, zjistit proč kočka přede, mručí, syčí nebo naříká? Tak s tím vám tady můžeme pomoci. Čtěte dál a možná se dozvíte ještě něco navíc.

Znáte kočičí řeč?

Kočičí řeč se skládá z mnoha různých zvuků. Svým hrtanem dokáže kočka vytvořit až 16 samohlásek, ty se dělí do tří skupin zvuků:

  1. Zvuky tvořené se zavřenou tlamou

  2. Zvuky tvořené s otevřenou tlamou, která se postupně zavírá

  3. Zvuky tvořené s otevřenou tlamou
Kočka mňouká 

Co jednotlivé zvuky znamenají?

Kočky umí vyjádřit příjemné emoce, ale dají najevo i svoji nevoli.

Mňoukání

Mňoukání používají kočky především při komunikaci s člověkem. Mňouká-li kočka normální hlasitostí i výškou, může vyjadřovat radost ze setkání s majitelem nebo mu něco „vyprávět“. Pomňoukáváním při hraní ukazuje radost ze hry. Pokud kočka zamňouká rychle a krátce, ukončuje tak konverzaci a zpravidla odchází. Jaké jsou další důvody kočičího mňoukání se můžete dozvědět zde.

Mručení

Mručí-li kočka potichu, vyjadřuje sympatie ke svému pánovi. Pokud mručení připomíná psí vrčení, cítí se kočka v nebezpečí nebo se zlobí. Tímto zvukem se také může snažit odradit protivníka.

Syčení

Když kočka syčí nebo dokonce prská, oznamuje tak poslední varování nepřítele před útokem.

Nářek

Zvuk, který velmi připomíná lidský pláč, mívá i podobný význam. Kočku mohlo něco zabolet nebo je v nebezpečí.

Proč kočka přede?

Zvláštním druhem zvuku je předení. Zcela jasné není ani jak předení vzniká. Možným vysvětlením vzniku předení je vibrování tzv. nepravých hlasivek v hrtanu.

Proč tedy kočka přede? Předení je u koček obvykle známkou spokojenosti. Kočka nejčastěji začíná příst, když ji její pán hladí, nese jí krmení nebo kočička usíná schoulená ve svém pelíšku. Koťata tak matce ukazují, že jsou v pořádku, kočičí máma své potomky předením uklidňuje.

Hlasové projevy se mohou u každé kočky trochu odlišovat. Pokud chcete svojí kočce opravdu porozumět, budete jí muset věnovat čas, pak budete i beze slov vědět, co chce.

Ani my vám univerzální slovník pro kočičí řeč ještě nemůžeme nabídnout, ale máte-li jakýkoliv dotaz, napište nám nebo zavolejte.