Rekondiční masáže psů II.

29 / 04 / 2015

Dnes si představíme další část rekondičních masáží pro psy, které nově nabízí areál DUX.  V dnešním článku se podíváme na myofasciální, nebo-li měkké techniky masáží pro psy, které pracují nejen se svaly, ale hlavně s kůží, podkožím a fasciemi. Konkrétně v těchto částech se vzniká vysoké napětí, které se může rozšířit po celém těle psa. Pojďme si je tedy představit.

Měkké masážní techniky pro psy

Effleurage - nebo chcete-li hlazení je nejvhodnějším počátečním hmatem myofasciálních technik i klasické rekondiční masáže.

Tato technika dává do pohybu horní vrstvu kůže a podkoží, zlepšuje prokrvení a připraví masírovanou oblast na další masáže.

masáže psů

Tento hmat provádíme pomocí dlaní s prsty u sebe a dlouhými tahy masírujeme určité partie pejskova těla. Při opakovaném použití hmatu bychom měli cítit, že nám kůže pod rukama přibývá.

Kiblerova řasa - skin rolling - tento hmat je považován částečně za hmat terapeutický a částečně za hmat diagnostický. Tzv. Kiblerova řasa velice účinně uvolňuje kůži, podkoží a fascie. Tento hmat nemá žádná směrová pravidla, tudíž lze řasou pohybovat dopředu, dozadu a dokonce i přes klouby a páteř.

Trakční a kompresní fasciální techniky - v případě, že nelze aplikovat předešle hmaty např. z důvodu napětí tkání, je vhodné použít trakční a kompresní techniky. Ty aplikujeme do místa se sníženu pohyblivostí a zvýšeným napětím.Tyto techniky provádíme umístěním dlaní naplocho křížem na okraj oblasti se zvýšeným napětím. Masírujeme mírnými tahy po dobu několika vteřin až do okamžiku “tání”.

Strečink - stejně jako u lidí, tak i u psů je strečink důležitou součástí péče o pohybový aparát. Protažení svalů hraje významnou roli v uvolnění napjatých a ztuhlých svalů. Dále má také vliv na odstranění špatných návyků a nesprávného držení těla psa. Pravidelným strečinkem udržíme psa v perfektní kondici a předejdeme možným zraněním. Strečink provádíme statickou formou bez hmitání. Ideální doba pro natažení 20 vteřin, počet opakování 2x - 5x. Důležité je provádět strečinkové cvičení na zahřátých svalech!

Pasivní mobilizace periférních kloubů - pokud dochází k uvolnění měkkých tkání, je vhodné zařadit do masáží i lehkou mobilizaci periférních kloubů, abychom dosáhli uvolnění kloubu a odstranění blokád. Tato technika je založená na střídavém pohybu flexe a extenze, který se několikrát opakuje, a tím dochází ke zvýšení rozsahu pohybu v kloubu a odstranění ztuhlosti. Pohyb provádíme velmi pomalu a kloub držíme v krajních polohách pouze několik vteřin.

Správně prováděnou mobilizaci kloubů poznáte tak, že ruce jsou vždy co nejblíže ošetřovanému kloubu.

DUX nově nabízí i masáže pro psy. Máte zájem? Neváhejte nás kontaktovat!