Psí povely - pokračování

23 / 06 / 2015

V minulém článku Jak naučit psa povely jsme si představili dva základní povely. Dnes na psí povely navážeme a poslušnost psích kamarádů rozšíříme o přivolání a „zůstaň“. Pří výcviku nešetřete trpělivostí i pochvalou.

Další psí povely

3. Zůstaň

Náš pejsek teď už ví, jak se správně posadit, takže tento povel patří rozhodně k těm klíčovým povelům, který využijete i nadále při výcviku, tak i v běžném životě.

Jak na to?
Pejsek už teď ví, jak se správně posadit, takže ho povelem „sedni” posaďte a pomalu se od něj vzdalte, přibližně na čtyři kroky a při tom vyslovte povel „zůstaň”

Pokud se za vámi pejsek rozeběhne, tak důrazně řekněte „NE” a gestem s otevřenou dlaní mu naznačte, ať se zastaví. Potom celý proces opakujte. Pokud se od pejska vzdálíte, aniž by se za vámi rozeběhl, tak se k němu vraťte a pořádně ho pochvalte.

zůstaň

4. Přivolání jménem

Váš čtyřnohý kamarád už umí sedět, ležet a poslušně čekat, ale co když potřebujete pejska přivolat, tak aby všeho nechal vždy, když ho zavoláte?

Jak na to?
U tohoto povelu je důležitým faktorem tón hlasu, kterým na pejska zavoláte. Tón je důležité měnit, protože se může stát, že pes se bude raději starat o své okolí a vy ho budete muset nějak zaujmout. Volejte na pejska jménem, aby si na něj dostatečně zvykl. Pokud ani změna hlasu nepomůže, může váš povel doprovázet nějaké gesto. Například na něj zkuste zamávat. Ze začátku můžete zkusit psa nalákat třeba na nějakou dobrotu, kterou budete mít připravenou vedle sebe. Hned jak za vámi pejsek přijde, odměňte ho a pořádně pochvalte.

5. Ke mně

Tento povel vychází z předchozího „přivolání” a slouží především k tomu, aby pejsek přišel okamžitě, když potřebujeme. Povel „ke mně” je velice zásadní, protože může pejskovi zachránit i život, proto je důležité, aby si po vyslovení povelu našel co nejrychlejší cestu k vám.

Jak na to?
Úkolem je, aby po vyslovení povelu pes přiběhl a posadil se před vás. Tento povel je dobré cvičit až tehdy, kdy je pejsek zvyklý na své jméno, kterým na něj voláte. Na pejska zavolejte jménem a jak se za vámi rozeběhne, přidejte povel „ke mně”. V průběhu cesty k vám je možné, že pejska zaujme něco jiného a tak k vám ani nedoběhne.

V těchto případech je dobré na pejska neustále mluvit, pobízet ho k tomu, aby k vám dorazil - můžete ho například chválit během cesty k vám. V okamžiku, kdy pes bude stát před vámi, lehce zatlačte rukou na zadní část těla, dokud se neposadí. Tento cvik následně opakujte, ale už netlačte na pejskovu zadní část těla, měl by povel sám chápat tak, že si před vámi má sednout. Důležité je nezapomenout na chválení a nějakou tu dobrotu, takže chválit, chválit a chválit. 

Tento povel se dá také provést v podobě „k noze”, kdy je postup prakticky stejný, akorát musíte pejska přinutit, aby vás obešel a sedl si vedle vaší levé nohy. V tomto případě si lze pomoci pamlskem, kterým ho nasměrujete tak, aby vás obešel a následně ho jemně zatlačíte na zadní části těla, aby si sedl.

Stále vás čtyřnohý kamarád neposlouchá? Přijďte s ním k nám do výcvikového areálu DUX, rádi vám s výcvikem pomůžeme.