Psí boudy a kotce

16 / 04 / 2016

Každý psík potřebuje svoje místo, kde může odpočívat a schovat se před nepříznivým počasím. Pokud doma máte gaučáka, jde to snadno vyřešit pelíškem. Jestliže však vás pes tráví čas spíše venku, určitě mu uděláte radost pořádnou boudou, která se stane oblíbeným obydlím. Otázky a odpovědi ohledně psí boudy a kotce najdete v dnešním článku.

Bouda pro psa a psí pohodlí

Na našich stránkách můžete mezi starším články najít návod, jak postavit boudu pro psa. Pokud však kutilství není vaší silnou stránku, můžete se poohlédnout po nabídce již hotových psích domečků. Slovo „domečky“ nezmiňujeme jen tak – často bouda pro psa opravdu domek připomíná (má krov, skleněná okna, terasu se zábradlím). Fantazii se při návrhu či nákupu boudy meze nekladou – tedy téměř: nezapomeňte, že bouda bude pro psa (ne pro jeho páníčka), proto by měla splňovat požadavky pro psí pohodlí, než pro estetiku.

Co by měla splňovat správná psí bouda?

Psí bouda by měla být rozdělena na dvě sekce. První tvoří pomyslnou předsíň a pes z ní může vykukovat ven a přitom být schovaný pod střechou. Duhou sekci tvoří „ložnice“, která je oddělená od předsíně přepážkou, díky které vzniká v ložnici závětří.

Přestože sedlová střecha vypadá roztomile, myslete na to, že mnoho plemen psů má rádo výhled a před střechou ukončenou do špičky by raději dali pejsci přednost ploché střeše, na které by se pohodlně uvelebili a získali tak přehled o celé zahradě.

bouda-pro-psa

Zateplená psí bouda a další vychytávky

  • Přestože zimy nejsou v posledních letech na našem území tak silné, vyberte svému psímu kamarádovi zateplenou psí boudu.
  • Bouda by měla mít každopádně vnitřní podlážku a od věci není ani podlážka před psí boudu.
  • Pokud pocházíte z mrazivých krajů, můžete pejskovi do boudy pořídit do vchodu lamely, které dovnitř nepustí studený vzduch a jestliže u vás v zimě mrzne až praští, můžete psí příbytek vybavit i vyhřívanou rohoží.
  • Při výběru nezapomeňte na odklopnou střechu, která vám ušetří mnoho námahy při čištění psího interiéru.
  • Velikost vyberte přiměřenou psovi – pes se v boudě musí pohodlně postavit a otočit. Velká bouda ovšem není po psa odměnu, ale především v chladných měsících trestem, kdy jeho tělo není schopné boudu vyhřát a dochází tak ke ztrátám tepla.
  • Nátěr boudy musí být netoxický a s minimálním zápachem. Psi mají velmi citlivých čich a v boudě, která bude „aromatická“, nebude chtít bydlet.
  • S pořízením boudy úzce souvisí i kotec pro psa, který je nezbytností. Můžete do něj zavřít psa před návštěvou, která má strach ze psů nebo v čase, kdy si na zahradě hrají děti. Kotec využijete i pro psí tuláky, hárající fenu... Uzavření v kotci je pro psa daleko příjemnější, než ho uvázat na vodítko k boudě. Podívejte se na více informací.

V případě jakýchkoliv otázek vám s výběrem rádi pomůžeme, neváhejte nás kontaktovat.