Průjem u psa

19 / 02 / 2014

Příčin průjmu u psů je nespočet. Na první pohled se jedná o celkem banální onemocnění, může však vyústit ve velké problémy, které mohou pejska ohrozit i na životě. Je proto potřeba trávení vaše psa věnovat pozornost, protože mnoho příznaků onemocnění se projevuje právě ve stolici.

Když se jedná o jednodenní záležitost, nemusíte mít obavy. Pokud ale průjem u psa trvá dva dny a déle, je nutné přejít k náležitým opatřením. Průjem může být různého typu (to záleží na důvodech, proč a kde k průjmu dochází – zda v tenkém či tlustém střevě, dále rozeznáváme i druhy průjmů – akutní (trvá několik dní), střídavý (ten se vyskytuje v do období čtyř týdnů) nebo chronický).

Průjem u psa a jeho příčiny 

Příčiny psího průjmu jsou různé. Může se jednat o dietologickou chybu (např. když pes dojídá zbytky po obědě svého pána nebo psi, kteří jsou zvyklí na stravu složenou především z granulí a snědí najednou velké množství masa, dalšími důvody může být rychlá změna způsobu stravování, zkažená potrava či alergie na některou část potravy), může se jednat o parazity (škrkavky, giargia), chronický průjem může značit problémy se slinivkou nebo vznik žaludečních vředů či nádorů. Špatné zažívání může být způsobeno také při podávání antibiotik (proto se doporučuje při léčbě antibiotiky podávat probiotika), stresem či cestováním.

Při průjmu dochází ke ztrátě živin, které tělo psa nedokázalo včas přijmout, ale především nastává dehydratace, což má za následek změny v metabolismu, tělo psa poté čerpá nastřádané rezervy a může nastat hypoglykémie. Pokud se objevuje průjem u štěňat, obezřetní bychom měli být o to více – u štěňat a malých plemen nastává dehydratace rychleji.

Jak průjem u psa řešit

Jestliže pes vypadá zdravě, ale má „pouze“ problém s průjmem, můžeme se pustit do domácí léčby, kterou je hladovka. Hladovka trvá 24 – 48 hodin (výjimkou jsou štěňata), pes musí mít přístup k vodě, která nesmí být studená a neměl by ji vypít příliš mnoho - to by mohlo podráždit žaludek ke zvracení. Lze podávat i heřmánkový odvar doslazený Glukopurem (nikdy nedoslazujeme klasickým cukrem). Dále na řadu přichází dietní krmivo, kterým jsou buď již koupené dietní granule anebo je možné pacientovi připravit dušenou rýži s libovým drůbežím masem, která se skládá v poměru 3:1. Dietní strava je podávána v malých dávkách, aby se trávení tolik nenamáhalo.

Pokud průjem přetrvává, pes je malátný, má zvýšenou teplotu, průjem se vyskytuje v kombinaci se zvracením anebo se dokonce ve stolici objevuje krev, je nutné navštívit odborníka. S návštěvou veterináře se v těchto případech nesmí váhat, protože dehydratovaný pes rychle ztrácí své síly.