Proč pes žere trávu? Nemůže mu uškodit?

16 / 06 / 2017

V zimě a sychravém počasí bychom procházky se psem nejraději zkrátili na minimum. Zato teplé a slunečné dny k venkovním aktivitám přímo lákají. Všimli jste si někdy na procházce, že váš pes žere trávu? Přemýšlíte, jestli mu tráva nemůže nějak uškodit? Tento článek vám odpoví.

Proč psi žerou trávu?

Důvodů, proč psi žerou trávu může být víc:

  1. Tráva psovi chutná - I když váš čtyřnohý přítel dostává vyváženou stravu, může stát, že pes má na trávu zkrátka chuť. Jeho majitel se nemusí znepokojovat.
  2. Má nedostatek živin - Někteří veterináři tvrdí, že psi okusují trávu, protože se snaží doplnit výživné látky, které jim chybí ve stravě.
  3. Pročišťuje si organismus - Pokud pes ví, že snědl něco špatného, může si vyvolat zvracení tak, že sežere větší množství delších kusů trávy.
Proč pes žere trávu 

V žádném z uvedených případů tedy tráva psovi neuškodí, spíše naopak. Není tedy nutné mazlíkovi v pojídání trávy bránit.

Nehrozí psovi otrava nebo jiné nebezpečí?

Psovi tedy obvykle žádné nebezpečí při žraní trávy nehrozí. Každý majitel psa by si ale měl ohlídat, není-li chemicky ošetřená. Některé venkovní traviny bývají ošetřeny pesticidy nebo hnojeny agresivními přípravky, které mohou psí zažívání nepříjemně podráždit. Pokud sami máte zahradu, na níž pejsek volně běhá, používejte pouze přípravky, které jsou pro něj nezávadné. Toto varování je vždy uvedeno na balení.

Kdy navštívit zvěrolékaře?

Psům nemusí přijít k chuti jenom obyčejná tráva. Někdy se pustí i do okusování jiných druhů rostlin venku či v bytě. Některé z nich však mohou být pro psy jedovaté, tak je potřeba, aby majitel psovi v jejich konzumaci zabránil. Pokud přece jenom takové rostliny ve větším množství sežere, hrozí psovi otrava a je načase navštívit veterináře.

Návštěva u zvěrolékaře je namístě i tehdy, když se pes pase často a dlouze. V takovém případě by toto chování mohlo signalizovat střevní problémy. Příznakem dalších zdravotních potíží by mohlo být i rychlé hltání trávy, spojené s dávením.

Nejste si jistí, jestli váš miláček chodí na pastvu z těch „správných důvodů“ ? Neváhejte nám zavolat do DUXu a my se s vámi rádi podělíme o naše dlouholeté zkušenosti. O některých z nich si můžete přečíst na našem blogu.