Proč pes tahá na vodítku a jak ho to odnaučit?

20 / 02 / 2017

Taky v parku sledujete ostatní psy, jak si na procházce poslušně vykračují po boku svého pána? Jenže pak se podíváte ke svým nohám, kde už zase vodítko, tažené vaším čtyřnohým přítelem, sahá tak daleko, jak jen může. Chcete to změnit? Zkusíme vám poradit, jak psa odnaučit tahat na vodítku.

Proč pes tahá na vodítku?

Důvody, proč pes tahá na vodítku mohou být různé: někdy se psi jen chtějí skamrádit s jinými příslušníky psí rasy, jindy s lidmi, někdy jde jen o to, že je bez tahání na vodítku vlastně nikdo chodit neučil.

Vyberte správné vodítko

Pokud chcete psa učit chodit správně na vodítku, ujistěte se, že máte správný typ vodítka. Máte na výběr z více možností, k nejvhodnějším patří:

  • Klasické vodítko
  • Přepínací vodítko – lze jej nastavit na požadovanou délku
  • Postroj halti – tedy postroj, který má pes kolem krku i trupu a nohou, je tak k vašemu čtyřnohému kamarádovi šetrnější
Pes tahá na vodítku 

Některá jsou pro výcvik chození psa na vodítku nevhodná. Například flexi vodítko se napíná automaticky, a tak neumožňuje, aby se pes naučil chodit s mírně prověšeným vodítkem.

Jak psa odnaučit tahat na vodítku

Tady vám v několika fázích představíme jeden ze způsobů, jak postupně odnaučit psa tahat na vodítku:

  • Nejprve naučte psa nějaký zvuk, který upoutá jeho pozornost. Tím mu pak pokaždé dáte vědět, že se mu hodláte věnovat. Když na zvuk zareaguje, odměňte ho pamlskem.
  • V dalším kroku začněte naučeným zvukem. Až upoutáte jeho pozornost, udělejte 2 až 3 kroky směrem od něj. Bude-li vás následovat, zaslouží si odměnu.
  • V další fázi výcviku opět přijde známý zvuk a pak následují 2 až 3 kroky do strany. Ihned poté se přidá další série: zvuk a několik kroků jiným směrem. Poslechne-li, dejte mu další odměnu. V následujících fázích se pouze přidávají série zvuku, následovaného úkroky do různých stran. Při učení můžete postupně dávky pamlsků snižovat a zároveň prodlužovat ušlou vzdálenost.
  • Pak nezbývá než nácvik uvést do praxe. Jakmile na procházce uvidíte, že se vodítko začíná napínat, upozorněte psa secvičeným zvukem a pak změňte směr chůze. Když pes poslechne, odměňte ho.

Někteří majitelé psů si s odnaučováním poradí sami. Ti, kdo chtějí ještě další užitečné rady, jak odnaučit svého psa tahat vodítko, se mohou přijít zeptat nebo se inspirovat do našeho výcvikového areálu v Českém Brodě. Kromě dobrých rad zde můžete najít i kompletní zázemí pro výcvik, nebo prodejnu chovatelských potřeb.

Ať máte jakoukoliv otázku, rádi vám odpovíme, obraťte se na nás!