Proč kočka pořád mňouká

08 / 06 / 2016

Kočičí mňoukání je jako lidský hlas – každý je jiný a vyjadřuje nálady, pocity a potřeby. Naslouchejte proto pozorně své kočce a přijdete na to, že brzy „mňoukavé řeči“ porozumíte. Rádi bychom vám připravili nějaký kočičí slovník, ale (zatím) to nejde... Přinášíme vám proto několik nápověd,  abyste zjistili, proč kočka pořád mňouká a jak se v kočičí řeči vyznat.

Kočičí mňoukání a jeho důvody

Některý člověk ústa nezavře, jiný je tichý – a opět to platí i u koček a jejich povah. Některé kočky uslyšíte mňouknout výjimečně, jiná promňouká den. Záleží také na plemenu, např. u siamské kočky počítejte se zvlášť pronikavým mňoukáním až kvílením.

Kočka vítací a hladová

Kočka často svého majitele uvítá mňoukáním, kdy nejen projevuje radost, že ho vidí, ale dožaduje se také pohlazení a pomazlení. Mňoukáním si také chce kočka získat vaši pozornost například v případě,kdy má prázdnou misku a „po svém“ vás informuje, že je nejvyšší čas ji naplnit. A pokud krájíte syrové maso a váš kočičí mazel na vás doráží mňoukáním, je asi důvod jasný.

proč kočka mňouká

Kočka společenská

Kočka, říkejme jí společenská, si mňoukáním vyžaduje pozornost. Pokud máte třeba doma malé kotě, které bylo zvyklé na společnost dalších koček a více mazlení, tak jeho mňoukání znamená „je mi tady smutno a potřebuji společnost“. Nechte mu proto čas, ať si postupně zvykne na nový režim a dopřejte mu dostatek společnosti, ať nestrádá a v novém domově si brzy zvykne.

Kočka v říji

Jakmile nastane kočičí říje, neobejde se bez mňoukání, kterým kočky vábí kocoury. A kocoury v tomto období uslyšíte také mňoukat, a to především v noci či k ránu, kdy porovnávají své síly. Více mňoukání čekejte také v dospívání – i „kočičí puberta“ má své nálady.

Kočka rozrušená

Brzy jistě rozpoznáte i mňoukání rozrušené či nervózní kočky, které je často spojené s mrskáním ocasu. Může takto reagovat na nezvanou návštěvu cizí kočky, vrabčáka za oknem, vašeho nového hosta... Podmětů je nespočet.

Když mňoukání nekončí...

Pokud k mňoukání nemá kočka podle vás důvody a rozvzpomene se, že si chce „povídat“ třeba ve tři ráno, nebo několik hodin odpoledne (ano, kočky mají obrovskou výdrž, když něco chtějí), je potřeba se zamyslet nad důvodem. Máte kočku nově a byla zvyklá na společnost, výběh venku nebo je jednoduše hodně upovídaná? Více se jí věnujte nebo ji upravte denní plán, aby byla zabavená (více prolízaček, škrabatel, hraček s ukrytými granulkami, pomůže i fontánka na vodu... ). Často pomůže i společnost druhého zvířete, proto pořiďte kočce kamaráda – psa, kočku nebo rybičky či ještěrky, které by kočka mohla pozorovat).

Pokud máte doma umňoukanou Micku, která ze dne na den mňukat přestane (či naopak tichého Mikeše, který se najednou rozmňouká), bedlivě jeho projevy sledujte – může se jednat o signalizaci zdravotních problémů (bolavé zuby, klouby, problémy s trávením, močovými cestami...).

Mňoukání rozhodně není jediný zvuk, který kočky umí. Přečtěte si proč kočka přede nebo syčí.