Pozor! Ne každý pes je vhodný pro seniory

26 / 06 / 2017

Člověk a pes – to je často téměř nerozlučná dvojice. V dětství si se psy hlavně hrajeme a objevujeme svět, v dospělosti nám dělají parťáky při sportu i cestování, společníky ale potřebujeme i na podzim života. Jaký pes je vhodný pro seniory? Vybere si každý.

Pes pro starší lidi – ano či ne?

Odborníci se povětšinou shodují, že pes může mít na seniory velmi příznivý vliv. Pes se pro člověka stane společníkem, jeho majitel se necítí osaměle, může si s pejskem povídat. Pes mu dokáže dát najevo svoje city. Se psem člověk cítí, že ho ještě někdo potřebuje, nehrozí tak u seniorů časté pocity neužitečnosti.

Když psi vyžadují pravidelné krmení a venčení, pomáhají tak lidem dodržovat denní režim i fyzickou kondici. Nepřímo mohou ovlivnit i společenský život svých páníčků – psi jsou totiž více než vděčným tématem pro hovor třeba se sousedy.

Ještě před pořízením nového čtyřnohého kamaráda je potřeba zvážit, zda se o něj bude člověk schopný postarat – krmení, venčení, návštěvy zvěrolékaře, koupání psa, to jsou jen některé z aktivit, který musí zvládnout každý majitel psa. V tomto případě je velkou pomocí, když s péčí o psa mohou seniorovi pomoci příbuzní nebo známí.

Jaký pes je vhodný pro seniory?

Chcete babičce udělat radost? Ale podle čeho vlastně vybírat, jaký pes je vhodný pro seniory?

  • Dospělý a klidný pes – dospělí psi s klidnou povahou vyžadují daleko méně pozornosti než štěňata a mladí psi, kteří mají vyšší požadavky i na fyzickou aktivitu.
  • Jaká plemena - nejvhodnější je volit plemena menšího nebo středního vzrůstu, aby je i starší člověk bych schopen zvládnout – obvykle se doporučují labradoři, zlatí retrívři, maltézáčci nebo yorkšíři.
Pes a žena 

První podmínkou, která by před koupí měla být splněna je, že senior psa sám chce. Určitě pejska babičce nepořizujte, pokud sama cítí, že se o něj nedokáže postarat.

Když je nutná dočasná péče o psa

Nejen seniorům se může stát, že na přechodnou dobu se o svého čtyřnohého přítele nemohou nebo nejsou schopni postarat. Komukoliv se může stát, že musí na několik dnů nebo týdnů na operaci nebo na dovolenou. Ne vždycky se o chlupáče může postarat někdo z rodiny nebo přátel.

Pokud hledáte dočasnou péči o psa, my v DUXu vám můžeme podat pomocnou ruku. Mazlíkům nabízíme ubytování v našem psím hotelu. Nejen psům, ale i kočkám, kromě ubytování poskytujeme pravidelné krmení, procházky, veterinární péči, nabízíme i služby jako fitness program nebo stříhání psů.

Ať už budete pořizovat psa sobě nebo svým blízkým, vždycky se můžete spolehnout na dobré rady z DUXu, o které se s vámi rádi podělíme. Kontaktujte nás! Pokud se o psím nebo kočičím soužití s člověkem chcete dozvědět víc, přečtěte si články na našich stránkách.