Plemena psů vhodná k dětem

20 / 06 / 2014

O tom , jak „seznámit“ dítě a psa jsme si povídali v článku Pes k dětem. Ale která plemena psů jsou vhodná k dětem
Než začneme vybírat, jestli si pořídíte velké či malé plemeno, s dlouhou srstí či krátkosrsté, měli bychom si uvědomit, že každý pes je osobnost s originální povahou. Pojďte se podívat na příklad. 

Můžete si pořídit malého mopsíka s představou, že se z něj stane roztomilý mazel, zatím co z něj vyroste tvrdohlavý samotář. Naopak se může ze služebního německého ovčáka stát ochranář a nejlepší kamarád vašich dětí. Povahu štěněte těžko odhadnete, ale z části ji můžete srovnat výchovou a svým přístupem a v neposlední řadě také volbou plemene, u kterého se předpokládá, že například během šlechtění byl zaměřen na tu či onu vlastnost.

Pes vhodný k dětem

Nelze říct, které plemeno je neideálnější. A také musíte myslet na to, že psa si nepořizujete na pár let, kdy doma budete mít batole. Myslete na to, že pes je závazek, ale také společník na deset, patnáct a někdy i více let. Co od něj očekáváte krom toho, že bude tolerantní a vhodný k dětem? Fyzickou aktivitu? Hlídače? Domácího společníka neboli „gaučáka“?

Pes pro děti – které plemeno tedy vybrat?

Vhodný pes pro děti je třeba německý boxer se svojí vyrovnanou a oddanou povahou. Maltézáček je hravý a citlivý, což rodiče k dětem jistě ocení. I když se to na první pohled nemusí zdát, i gigantická německá doga zvládne něžnou výchovu malého společníka. Pravého ochránce a vřelého kamaráda naleznete u bernského salašnického psa. Nebojácným druhem se stane kavlír king charles španěl, který je trpělivý a přitom čilý. Pokud pro své dětské zlobidlo sháníte čtyřnohé rošťáka, zvolte mopsíka. Asi jasnou trefou do černého je volba labradorského retrievera, který je pro svoji laskavou a milou povahu často volen při canisterapii.

A teď naopak – která plemena nejsou vhodná k dětem?

Také existují plemena, u kterých se předpokládá, že se s dětmi špatně snesou – ale i zde samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo. Za psa s povahou nevhodnou k dětem se označuje například čau čau, jezevčík, výmarský ohař, čivava nebo afgánský chrt.

Výběr psa pro vaši malou ratolest není jednoduchý a je třeba brát ohled na celou řadu aspektů. A to i poté, co si psa vyberete, byste neměli usnout na vavřínech. Základní výcvik by měl být nedílnou vlastností každého psa. Ať už chcete poradit s výběrem nebo s jeho výcvikem, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám doporučíme plemeno podle vašich požadavků i možností.