Existuje pes pro alergiky?

19 / 02 / 2016

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Na jednu stranu neexistuje pes, který by nebyl zdrojem alergenů, na druhou stranu jsou různé typy alergií na psy, kdy se jedná například o alergickou reakci na srst, sliny či roztoče. Pro některé z těchto alergií existují psí plemena, která svým majitelům nebudou způsobovat zdravotní potíže. A právě psi pro alergiky si dnes představíme.

Nejvhodnější pes pro alergiky

Nejčastěji se objevuje tzv. „alergie na zvířecí srst“, která je v praxi velmi vzácná. Často se pod tímto pojmem skrývá alergie na Fel D1, což je bílkovina obsažená v kočičích a psích slinách, která se zvířecí srst dostává čištěním a bez problému se šíří i vzduchem. V případě alergie na sliny není volba plemene až tak důležitá, protože lze velmi špatně výběrem ovlivnit (naopak u alergie na roztoče, kterou volbou naháče eliminovat můžeme).

Srst u zvířat může být zdrojem alergenů, jestliže zvíře chodí ven a v srsti přinese venkovní pyly, roztoče či prach. Tvrdí se, že jsou pro alergiky vhodnější bezsrstá plemena, popř. psi, kteří minimálně línají. Ovšem i naháči mohou být pro alergiky problémem, a to v případě, pokud je člověk alergický např. na moč či šupinky kůže. Je tedy nutné znát přesný typ alergie, než se pustíte do výběru psa. Variant je celá řada, pojďme se podívat na některé z nich.

pes pro alergiky
  • Portugalský vodní pes - Toto plemeno v posledních letech proslavil Barack Obama. Tento pes není zcela anti-alergenní, ale téměř nelíná.
  • Havanský psík – Další chundelatý čtyřnohý mazlíček, který málo líná.
  • Mexický naháč - Psi, kteří mají minimum srsti či zůstávají zcela holí.
  • Čínský chocholatý pes – Jeho tělo je bez srsti, pouze hlava, ocas a ťapky jsou ozdobené chocholkou.
  • Maltézský psík – Přestože se jedná o bílou chundelatou kuličku, líná minimálně.
  • Jorkšírský teriér – Psík s jemnou dlouhou srstí, na kterého mnoho „psích alergiků“ reaguje negativně.

Dobře psa pro alergika rozmyslete

Než se pustíte do výběru psa, zkonzultujte jeho možnost nejdříve s ošetřujícím lékařem nebo alespoň vyzkoušejte pobyt s daným plemenem např. u chovatelů (ideální jsou i opakované návštěvy, při kterých otestujete alergické reakce).

V mnoha případech je možné vybrat plemeno, se kterým nevzniknout zdravotní problémy provázející alergii. Výjimka ovšem potvrzuje pravidlo a bylo by smutné, kdybyste si svůj sen sice splnili, ale po čase museli dát psa pryč kvůli zdravotním problémů, které jste mohli předem promyslet. Nebyla by to ztráta jen pro vás, ale i pro pejska, který by si na novou rodinu zvykl.

Pokud vám s výběrem vhodného psa můžeme pomoci, neváhejte nás kontaktovat.