Pes k dětem

07 / 04 / 2014

Plánujete rozšířit rodinu o psa? Anebo už psa máte a plánujete pořízení dítěte? Jak se ti dva snesou? A jaký pes k dětem je ideální? Je dobré pořídit si psa z útulku? Jak takového psa doma zabydlet? A co výcvik? Na všechny otázky Vám odpoví náš článek!

Plemena psů vhodná k dětem

Ať už se jedná o jakékoliv plemeno, nenechávejte psa a dítě bez dozoru! Sledujte, jak se k sobě chovají, abyste v případě potřeby mohli okamžitě zasáhnout. Na otázku, jaká plemena psů jsou vhodná k dětem, existuje mnoho názorů. Jedni zastávají teorii, že se pro malé dítě nehodí drobná plemena, protože bývají ve své sebeobraně o svůj drobným vzrůst více agresivní. Proti tomu stojí názor, že malá plemena jsou k malým dětem naopak ideální.

Proto doporučujeme vybírat spíše podle povahy jednotlivých plemen. Jako vhodná plemena k dětem můžeme označit například bígla, bernského salašnického psa, kólii, labradorského retrívra, ale také mopsíka či pudla. Naopak mezi nevhodná plemena k dětem patří afgánský chrt, čivava, čau čau, Jack Russel, jorkšírský teriér a řada dalších. Pokud si nejste jisti svým výběrem, kontaktujte nás. Rádi vám s výběrem vhodného plemene poradíme a pomůžeme vám s výchovu.

Novorozené dítě a pes

Čekáte potomka a máte obavy, jak tento přírůstek do rodiny přijme domácí mazlíček? S přípravou je potřeba začít ještě dříve, než se dítě narodí. Pokud psovi (třeba kvůli nové postýlce) budete muset posunout pelíšek, udělejte to daleko dříve, než postýlku umístíte. Nezapomeňte na to, že když domů přijdete s novorozencem, musí vás doma čekat pes, který bude 100% poslušný (samozřejmostí musí být povely jako sedni, lehni, zůstaň a především odnaučte psa skákat na klín nebo po nábytku).

Bylo by dobré ještě dříve než se vrátíte z porodnice, aby si pes zvykl na pachy nového člena rodiny (například kousek oblečení). Neopomeňte ani na veterinární prohlídku, abyste tak zamezili možnému přenosu nemocí ze psa na dítě. Jakmile začne dítě lézt, měli byste ho naučit, jak se ke psovi chovat – předejdete tak možné agresivitě z obou směrů. Pokud uvažujete o rozšíření rodiny o dítě i o psa, určitě tak nedělejte najednou (vzniká situace podobná péči o dvojčata). Pes nesmí pocítit náhlou změnu v péči – procházky a hry by měly být ve stejné frekvenci jako dříve.

Pes z útulku k dětem

Psa z útulku čeká v novém domově spousta nových situací, které by měly přicházet postupně. Nikdy nevíte, co má pes za sebou a je možné, že se s dětmi ještě nesetkal. Proto by toto seznámení mělo přicházet postupně. Než si na sebe zvyknou, doporučujeme dodržovat tyto zásady:

  • Pelíšek psa je jeho – dítě v něm tedy nemá co dělat.
  • Dítě nesmí psa pronásledovat – pokud tomu nezamezíte, není divu, že může být pes agresivní.
  • Malé děti naučíme, jak mají psa hladit, jak mu dávat pamlsek (jako příklad nám může pomoci plyšák).
  • Děti by neměly být při svých hrách hlučné, aby pes nebyl ve stresu.
  • A na závěr – pes a dítě musí být vždy pod dospělým dozorem.

Tyto rady můžeme uplatnit samozřejmě u všech psů, nejen z útulku.

Výcvik psa je vždy nezbytný

Bez výcviku to nepůjde. Nevychovaný a nevycvičený pes je jako řízená střela. A takového byste nechali i svého potomka? Není třeba si lámat hlavu nad jeho výchovou, řešení je snadné – domluvte si v našem areálu DUX výcvik a připravte svého psího mazlíčka na nového člena vaší domácnosti. Ušetříte sobě obavy, psovi stres a přitom si užijete spoustu zábavy.