Péče o psa

22 / 07 / 2014

Náročnost péče o psa se odvíjí od několika faktorů: velikost psa, plemeno a ambice chovatele (zda se s ním chystá na výstavy, výcviky nebo je pes určen pro nějakou profesi - záchranář, celní pes, aj.). Na druhou stranu existuje péče, která je snad u všech psů stejná. Co tedy obsahuje péče o psa?

Pes a péče o tělo

Péče o tělo zahrnuje čistotu očí (odstranění ospalků hadříkem či ubrouskem, popř. oční kapky), uší (psi jsou velice náchylní na ušní záněty, proto dbáme na to, aby byly uši čisté a po koupání suché) a dále následují zuby ( péče o zuby provází psa a jeho pána po celou dobu, protože zubní kámen není jen estetickou záležitostí, ale ovlivňuje kazivost zubů a zdraví dásní).

Pozornost dále věnujte packám, kdy pravidelně vystříhávejte chlupy mezi polštářky a zvýšenou péči si psí tlapky zaslouží především v období zimních měsíců, kdy je poškozuje sůl (pomoci může např. promaštění vazelínou). S tlapkami úzce souvisí i kontrola drápků a pokud se vám zdá, že drápky jsou přerostlé, nebojte se zajít na konzultaci ke zvěrolékaři nebo se poradit ve výcvikovém areálu.

Na závěr uvádíme starost o kůži a srst – zde se péče odvíjí od délky srsti a cílů chovatele. Jedná se například o vyčesávání starých chlupů, trimování a koupání (frekvence koupání je různá, od denního až po 2x za rok).

Očkování psů a návštěva veterináře

I u psů se dodržují pravidelné preventivní prohlídky, během kterých je pes očkování a předchází se tak různým zdravotním komplikacím. Veterináře navštěvujeme již již od prvních dní, kdy přichází na řadu vakcinace a také prostor pro otázky chovatelů. Do prevence spadá také odčervení.

Psí pohyb a zábava

Nároky na pohyb má také každý pes jiné. Mops bude vděčný za hodinkovou procházku a na rozdíl labrador bude vyžadovat i tři hodiny pohybu každý den. Psi náročnější na pohyb potřebují větší zátěž, ale i celodenní program (například policejní plemena). Opomenout se nesmí ani výcvik - kynologický areál DUX u Českého Brodu naučí vás i vašeho psa, jak trávit společné chvíle, ale i jak zabavit psa, když zrovna nemáte času nazbyt.

Krmení psa

Jídelníčku jsme se již věnovali v článku Jak krmit štěně. Při krmení je důležité nedávat psovi zbytky od oběda a především se vyhnout kuřecím kostem! Dále pochutiny, jako je kakao, se psímu čumáčku musí vyhnout, protože je pro psa jedovaté. Psa krmíme podle věku 2 – 5x denně podle doporučeného dávkování.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, rádi vám zodpovíme jakoukoliv psí otázky.