Odčervení psů

19 / 02 / 2014

Odčervení psů je důležité nejen pro samotné zvíře, kterému tím odlehčíme od nepříjemných zdravotních potíží (průjmy, svědění), ale i pro samotného majitele a jeho rodinu – odčervením zabráníme přenosu parazitů, které mohou nakazit i člověka. Jak často a čím se odčervování provádí? Dočtete se v našem článku!

Provádí se odčervení psů i koček, které jsou také možnými přenašeči parazitů. S odčervením je nutné začít už od štěněte, protože po narození je štěně nakaženo parazity od matky a škrkavky se vyskytují i v mateřském mléce. První odčervení se provádí do 14 dnů od narození. Další 2 – 6 dávka se podává každých čtrnáct dní až do 12. týdne života. Od třech měsíců provádíme odčervení každé tři měsíce až do jednoho roku věku. Po oslavě prvních narozenin odčervení probíhá v intervalech 3 – 6 měsíců. Frekvence je závislá na tom, v jaké prostředí se pes pohybuje. Pokud máme městského psa nebo doma malé děti, odčervení provádíme častěji než u psů, které žijí na zahradě na samotě u lesa.

 Jak často provádět odčervení psů?

Pro správnou kontrolu parazitů se doporučuje kontrola stolice, kdy po třech dnech sbírání vzorků jsou tyto vzorky odeslány přes veterináře na kontrolu do laboratoře. V případě pozitivního nálezu vám veterinář poradí s další léčbou.

Odčervení psů není jednorázový úkon a je nutné jej provádět pravidelně. Použité léčivo působí 24 hodin a ničí pouze dospělé jedince. Pokud se v těle objevují i zárodky a vajíčka, je nezbytné pro jejich likvidaci léčbu opakovat v doporučených intervalech.

Odčervení se provádí proti plochým a oblým skupinám červů. Nejnebezpečnějším oblým parazitem je škrkavka, která se vyskytuje u naprosté většiny štěňat i koťat. Vajíčka škrkavek jsou velmi odolná a ve vnějším vlhkém prostředí přežívají až tři roky (ideálním místem jsou pro ně zahrádky a pískoviště). Nejčastěji vyskytujícím se plochým červem je tasemnice. Ta potřebuje ke svému vývoji mezihostitele, kterým může být například myš, skot, ryby, ale také třeba blechy.

Preparáty na odčervení psů

Preparáty na léčbu parazitů jsou různé. Základní dělení je do tří skupin – pasta, tablety a spot on. Pasta je vhodná pro přeléčení škrkavek a využívá se především u štěňat. Tablety se používají i pro dospělé psy a dobré občas změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na dané složení. Nejsnadnějším dávkováním je spot on, který asi nejvíce ocení chovatelé koček, které nerady spolupracují při podání léků. Při konzultaci s lékařem je možné tuto formu využít i při odčervování psů a koťat. Veškeré dávkování záleží na věku a velikosti psa. Před podáním léčiva vždy čtěte příbalový leták.

Nezapomeňte, že odčervení vašeho mazlíčka by měla být samozřejmost, díky které bude váš pes či kočka zdravá. A co víc by si chovatel mohl přát, než spokojené a zdravé zvíře?