Nejsnazší cesta, jak dát kočce prášek

17 / 05 / 2017

Je vaše kočka nemocná? Tak rychle s Mickou k veterináři. Návštěvu u zvěrolékaře sice většina mazlíčků nevítá, ale nakonec se s ní smíří. Co ale dělat, když pan doktor předepíše užívání léků? Jak dát kočce prášek a nevystavit ji zbytečnému stresu a sebe škrábancům a kočičímu pohrdání?

Nemocná kočka

I domácí mazlíčky někdy přepadnou zdravotní neduhy. Veterinář nemá vždycky možnost předepsat kapky nebo vše vyřešit v ordinaci jednou injekcí. I u zvířat se může stát, že musejí medikamenty používat dlouhodobě. 

Často je nutné, aby nemocná kočka dostávala léky třeba ve formě tablet. A stejně jako u lidí - někteří polykání prášků snášejí lépe, nekteří o něco hůř. Tady je, milí kočkomilové, řada na vás... Jak se s tím vypořádáte?

Jak dát kočce prášek 

Jak dát kočce prášek

Zkušenějším majitelům jistě nemusíme připomínat, že kočka tabletu úplně dobrovolně sama pravděpodobně nikdy nespolkne. Jak tedy postupovat, když chcete dát kočce prášek a nepřijít přitom k úhoně?

  • Celý „zákrok“ provádějte rychle, ale zároveň jemně, abyste pacientovi neublížili.
  • Kočku vezměte za kůži vzadu na krku a mírně jí zakloňte hlavu. Takový typ úchopu jí bude připomínat, jak ji nosila máma, když byla ještě kotě, a dočasně ji znehybní.
  • Ve druhé ruce mějte připravený prášek. Jakmile otevřete kočce tlamu, dejte prášek co nejdále na jazyk. Pokud zákrok provedete dostatečně rychle, kočka prášek sama spolkne.
  • Na závěr ji samozřejmě nezapomeňte odměnit pohlazením a pochvalou.

Při celé proceduře je velice důležitá rychlost. Pokud ji budete provádět pomalu, kočka začne být neklidná a bránit se. V tom případě si ji můžete posadit na klín a při aplikaci léku ji držet nohama. Když kočka nebude chtít tabletu spolknout, zkuste vyvolat reflexivní polknutí namočením nosu a tlamy.

Jsou i jiné medikamenty...

Stejně jako lidé, i kočky mohou užívat různé druhy léků:

  • Čípky – Obecně jde o proceduru poměrně složitou. Před zaváděním můžete čípek namočit v oleji, což je citlivější k pacientovi, ale vyžaduje více obratnosti od páníčka...
  • Masti a gely – Jejich aplikaci se kočky téměř nebrání. Jen dejte pozor, aby si léčivou látku po aplikaci neolízaly.
  • Koupele, spreje,... - Při jejich používání se držte návodu a užívejte jen takové, které jsou určené kočkám.

Přejeme vám pevné nervy! Chcete se o kočkách a jejich zdraví dozvědět víc? Víte, jak dlouho trvá březost u kočky nebo kdy kastrovat kocoura? Čtěte i další naše články nebo nás rovnou kontaktujte.