Krmivo pro kočky aneb čím (ne)krmit Mourka?

26 / 11 / 2015

Přemýšlíte, jaké krmivo pro kočky je to pravé? Aby váš Mourek či Micina měli dostatečnou výživu a nic jim nechybělo? Výcvikový areál DUX pro vás připravil článek o kočkách a jejich výživě. Podíváme na konzervy, granule i syrové maso a nezapomene ani na mléko.

Čím krmit kočky?

Pokud se ptáte, čím krmit kočky, tak je to podobné, jako u lidí – pokud máme být zdraví a silní, potřebujeme pestrou stravu, která obsahuje všechny důležité látky. U koček je to stejné a ke správné výživě potřebují především tuky, bílkoviny, vitamíny, minerální látky či uhlohydráty. Vše samozřejmě ve správném poměru, proto by v žádném případě neměly dostávat pochoutky z naší kuchyně, které mají zcela jiné složení.

krmivo pro kočky

Kočičí jídelníček

  • Voda – Kočka by měla mít neustálý přístup k čisté a čerstvé vodě.
  • Syrové maso (BARF) – Kočka je masožravec a syrové maso je pro ni přirozené.
  • Konzervy – Konzervy bývají zpravidla u koček daleko oblíbenější než granule. Po otevření konzervu uchovávejte v chladu a spotřebujte ji do dvou dní.
  • Granule – Pokud s nimi nezačte už u koťátka, nemusí si na ně už starší kočka zvyknout. Ke granulím 100% patří voda, popř. můžete i granule vodou zalít (např. pokud kočka málo pije).

U konzerv a granulí hraje velkou roli jejich kvalita a je dobré vsadit na veterináři ověřené značky. Pokud budete střídat granule a konzervy, je ideální mít oba výrobky od jednoho výrobce, aby byla zachována vyvážená výživová hodnota. Ve výcvikovém areálu DUX doporučujeme ověřenou značky Flatazor, Josera či Royal Canin.

Co z kočičího jídelníčku určitě vypustit?

Stejně jako u psů, jsou to zbytky jídla a lidská strava, která obsahuje sůl, koření, barviva, mouku a další potraviny, které kočka nedokáže správně strávit. Co může nejvíce kočce ublížit?

  • Česnek a cibule – Tyto dvě oblíbené suroviny z naší kuchyně u koček mohou způsobit chudokrevnost.
  • Čokoláda – Pokud chcete dopřát kočce mlsání, kupte jí raději kočičí bonbony a čokoládě se 100% vyhněte. Obsahuje theobromin, který je pro psy i kočky toxický, způsobuje zdravotní problémy a ve větší míře i otravu.
  • Psí konzervy – Došla vám doma kočičí konzerva a chcete kočku pohostit psí, kterou máte po ruce? Kočka se do ní většinou pustí, ale určitě by se to nemělo stávat pravidlem. Psí konzervy mají složení látek uzpůsobené psovi (např. více hořčíku a méně bílkovin), což kočce může způsobit při dlouhodobém stravování zdravotní problémy.
  • Uzeniny a mastné výrobky – Uzeniny obsahují sůl, která kočce poškozuje nejenom ledviny, ale i trávení a chuťové buňky. Mastné výrobky mohou být důvodem cukrovky, srdečních chorob a poškození močových cest.
  • Kravské mléko – To nejzajímavější na závěr. Už od školky nás učili, že kočička pije mléko. Ve skutečnosti dospělá kočka mléko vůbec nepotřebuje a dokonce její tělo jej nedokáže správně zpracovat (jde především o laktózu v kravském mléce), proto může být mléko zdrojem průjmů a snížení imunity. Pokud chcete kočce mléko dopřát, určitě vyberte kozí nebo speciálně upravené z chovatelských potřeb, které je obohacené o další látky. Více se dočtete zde.

Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás a zeptejte se na to, co vás zajímá!