Krmení a výživa štěněte

18 / 05 / 2016

Správná výživa štěněte tvoří základ jeho vývinu, vývoje a dalšího života. Stejně tak, jako děti potřebují jiný jídelníček než dospělí, u psů to platí stejně. Krmení štěněte se tak stává důležitou etapou, aby vám doma vyrostl zdravý a spokojený pes.

Neexistuje univerzální návod

Každé plemeno potřebuje individuální přístup – máte-li štěně jokšíra a dogy, nebudete jim dávat stejné porce a typ krmení. Myslete na to, že čím drobnější plemeno máte, tím rychleji dospívá.

Malá plemena psů mohou být už v období jednoho roku dospělci, naopak velká plemena jsou v této fázi po 12 – 18 měsících a ani v té době ještě zcela ukončen vývoj (např. lebka se zaceluje až po dosažení dvou let).

krmení a výživa štěněte

Přibližně do 4 týdnů života přijímají štěňata mateřské mléko od feny (dopřejte feně vhodné krmení, jehož kvalita se promítne i do mléka). V tomto období však přichází čas na nové, snadno stravitelné krmivo – vhodné jsou drobné granule, které snadno změknou ve vodě či vývaru. Do 7. až 8. týdne fena štěňata sama odstaví a v čase, kdy jdou pejsci k novým majitelům, samostatně jedí pevnou stravu.

V článku Jak krmit psa se dozvíte více o dávkování stravy.

Vhodná strava pro malá štěňata

  • Taste of the Wild - kompletní krmivo pro štěňata všech plemen, bez obilovin 
  • Flatazor - ELITE PUPPY - kompletní krmivo pro štěňata, březí a kojící feny

Výživa štěněte do půl roku 

V této době má štěně velkou spotřebu energie, proto potřebuje bohatou stravu. Nepleťte si ale množství s energeticky vyváženou stravou, protože štěně rádo sní vše, co před něj postavíte, mohli byste se dočkat psího otesánka. Samozřejmostí je výběr takového krmiva, které svým složením odpovídá potřebám daného plemene.

Máme doma psího dorostence

Psí dorostenec se neustále vyvíjí, i když spotřeba energie a vysoké energetické požadavky klesají. Ani v této fázi vývoje neztrácí vhodná strava na své důležitosti. Především u velkých plemen je potřeba dbát na správné vyvážení vápníku a fosforu. Pokud má pes velké krmné dávky, může se stát, že rychle vyroste, což má ale za následek nedostatečně silnou kostní tkáň, což především ve starším věku vede k bolestivosti kloubů a končetin.

Vhodná strava pro psí dorostence

  • Flatazor - PRESTIGE PUPPY – zajišťuje zdravou vitalitu, vysokou stravitelnost a výživné proteiny
  • Wolfsblut - BLUE MOUNTAIN – dobře stravitelné krmivo s vysokým obsahem minerálních látek

Mohlo by vás zajímat

Nejste si jisti správným výběrem stravy pro vašeho pejska? Potřebujete poradit s výběrem s složením pro určité plemeno? Neváhejte nás kontaktovat, v DUXu vám rádi pomůžeme a poradíme.