Psí kotec a co jste o něm možná nevěděli

26 / 04 / 2016

V našem výcvikovém areálu DUX se občas setkáváme s názorem, že zavírání psa do kotce je týrání a daleko lepší je, dopřát mu výběh a neomezenou svobodu. Dnešním článkem tento mýtus vyvrátíme a dáme vám tipy, co by měl psí kotec splňovat a kam ho umístit.

Pro potřebujete kotec pro psa

Máte psa na zahradě, kde obývá boudu a říkáte si, že je kotec zbytečný. Váš čtyřnohý psí kamarád však kotec potřebuje – podobně jako bouda, stane se jeho osobním prostorem, který (i když s omezeným výběhem), může bez problému obývat v době, kdy by neměl být puštěný na volno.

Kotec využijete v době, kdy sekáte zahradu a nechcete, aby se vám pes připletl do cesty nebo když si děti hrají venku bez dozoru a váš pes ještě není dostatečně vycvičen.

Kotec pro psa

Zavření do kotce pro psa nesmí být v žádném případě trestem, ale možností, kam psa zavřít, když vám přijdou přátelé, kteří mají ze psů strach či dorazí řemeslník. Nezapomeňte na to, že ne každý rád vidí volně pobíhajícího psa, kterého nezná!

Dále kotec využijete v době, kdy se vám bude hárat fena anebo se z vašeho štěněte vyklube tulák, který rád využije každé možnosti, aby mohl zmizet do světa.

Kotec není týrání

Jak už jsme zmínili, zavření zvířete do kotce není týrání a pro psa je to daleko příjemnější varianta, než kdyby měl být na vodíku uvázaný u boudy. Ovšem čas v kotci musí být přiměřený okolnostem. Nezapomínejte na pravidelné venčení (podobně, jako když je pes zavřený v bytě), mazlení, hraní, kontakt s rodinou, pohyb a výcvik. Jen tak se pobyt v kotci nestane trestem a týráním, ale potřebou, na kterou pes bez problému přistoupí.

Pokud bude mít pejsek s kotcem nepříjemné zážitky, nebude chtít v něm být – podobně, jako když má člověk negativní zážitek u zubaře a další návštěvu odkládá. Proto se snažte psa naučit na to, že zavření do kotce je něco přirozeného, z čeho nemusí mít obavy.

Kotec pro psa – co by měl splňovat

Velikost kotce závisí na tom, jak je pes velký a jak často bude kotec obývat. Prostor kotce by měl být tak prostorný, aby se v něm pes mohl pohodlně protáhnout a měl dost místa (počítejte s tím, že by v kotci měla být i bouda, miska s jídlem a vodou). Severní strana by měla být krytá a opomenout by se neměla ani střecha, která v létě vytvoří stín a v zimě ochrání před sněhem.

Kam kotec pro psa umístit

Kotec pro psa by měl být umístěn na klidném a příjemném místě. Při plánování, kam jej umístíte, berte ohled na sousedy (nestavte jim kotec pod okna ložnice či dětského pokoje, ani vedle pergoly, kde každý víkend grilují). Také počítejte s tím, že kdyby byl kotec umístěný u frekventovaného chodníku, bude pes štěkat na lidi, což vám ani vašemu okolí moc pohody nepřidá. Navíc pes umístěný u chodníku láká kolemjdoucí, aby sem tam pejskovi „dopřáli“ něco dobrého a budou mi dávat starší salámy či jídlo z kuchyně, což vašemu čtyřnohému kamarádovi také neprospěje.
Více v článku Jak krmit psa.

Počítejte také s ním, že na kotec budete potřebovat stavební povolení.
Chcete pomoci s výběrem kotce pro psa? Neváhejte nás kontaktovat.