Kočka pije mléko? Omyl!

11 / 01 / 2016

Mezi prvními řádky ve slabikáři nalezneme i tuto větu, která je omylem. Přestože se kočky vyobrazují nejčastěji s myší či miskou mléka, jejich jídelníček se skládá ze zcela jiné stravy, jak jsme si již řekli v článku Jak krmit kočku. Ovšem kočka a mléko, to je kapitola sama o sobě...

Proč není mléko pro kočky ideální?

Přestože kočkám mléko většinou chutná a vypíjí ho, bývají následkem zažívací potíže a průjmy. Proč tomu tak je? Běžně mléko, aby bylo dobře stravitelné, rozkládají v těle enzymy.

Kočky ale své zažívaní enzymy vybavené nemají, proto se jejich zažívání snaží mléko zpracovat pomocí žaludečních šťáv, čímž se ale mléko srazí a stává se nestravitelným.

Vždyť koťata mléko pijí...

Ano, ale je rozdíl ve složení mateřského mléka a mléka kravského. Kočičí mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky pro růst a vývoj koťat, kravské mléko obsahuje daleko méně proteinů a lipidů a daleko více mléčného cukru, pro jehož strávení jsou nezbytné výše umíněné enzymy, které se nacházejí v těle kočky přibližně do jednoho měsíce od narození a čím je vaše Micka starší, tím produkce enzymů prudce klesá až k nule.

Nechcete Micku o mléko ošidit? Pořiďte jí kočičí mléko

Existují však možnosti, jak kočce mléko dopřát. Vhodné jsou například mléčné výrobky v podobě tvarohu, jogurtu, kysaného mléčného výrobku či kozího mléka, se kterým si kočičí trávení dokáže poradit. Trh pro domácí mazlíčky je bohatě vybavený, a tak je k sehnání i tzv. kočičí mléko, které má snížený obsah laktózy a zároveň je obohacené o vitamíny či taurin, který podporuje dobrý zrak a zdravé srdce.

Zajímá vás o kočičí výživě více? Neváhejte nás kontaktovat, ve výcvikovém areálu DUX se s vámi rádi podělíme o naše dlouholeté zkušenosti!