Když pes olizuje člověka

16 / 03 / 2016

Možná vám to přijde u vašeho psa jako samozřejmost a necháte se na pozdrav olíznout. Nebo možná patříte k těm, kteří to svému psímu kamarádovi vyčítají. V dnešním článku se dozvíte, co to znamená, když pes olizuje člověka a jak se v takové chvíli zachovat.

Proč pes olizuje člověka

Základní otázka je, proč to ti si dělají. Proč pes olizuje člověka?

U psů se projevují prvky tzv. atavismus (= prvky či chování, které díky evoluci či kultuře vymizelo a objevuje se výjimečně). Všimněte si například u mláďat (ať už to je to štěně, kotě, lišče či mládě kosa), že olizuje ústa či zobák matky, kde hledá potravu.

U větších a dospělých psů je olizování člověka v souvislosti s dominancí. Čím více je pes dominantní, tím méně olizování od něj očekávejte (to souvisí i plemeny - labrador by svého páníčka olizoval stále, naopak dominantnější plemena používají olizování výjimečně jako pozdrav nebo jako omluvu, pokud něco provedli).

Proč mě pes olizuje obličej, ruce a nohy?

pes olizuje člověka

Povrch lidského těla pokryt bakteriemi, kterými si nás psi identifikují. K tomu je na kůži pot, který má podle našich emocí různé složení, které pes rozezná. Proč nám tedy pes olizuje obličej, ruce a nohy je jasné - je to způsob jeho komunikace s námi.

Možná máte zkušenost s tím, že když si například nakrémujete ruce, pes se snaží krém slízat. Většinou to nebývá proto, že by mu váš krém tolik chutnal, ale z důvodu, že pozná, že krém na vás „nepatří“ a chce vás ho zbavit.

Psí olizování ano či ne?

Zde se páníčci dělí na dva tábory.

Ti, co jsou pro psí olizování
-je to přirozené
-mám radost, že pes se mnou takto komunikuje
-díky bakteriím se mi zvyšuje imunita
-psí sliny obsahují látky, které napomáhají hojení ran

Ti, co jsou proti psímu olizování
-je to nehygienické
-psí tlama je velkou zoologickou zahradou plnou mikrobů
-rány psí sliny léčí, ale zároveň se rána zatáhne tak rychle, že vznikne jizva a na víc, pokud se sliny dostanou do otevřené rány, jsou infekcí
-psí sliny patří k častým alergenům (Existuje pes pro alergiky?)
-se psem se dá komunikovat i jinak - naučí se povel „fuj“ a dobře vychovaný pes dokáže projevit svoji náklonnost i jinak (jsou ovšem plemena, která těžko přeučíte).

Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás a zeptejte se!