Kastrace kocoura – kdy, proč a za kolik

22 / 08 / 2016

Chodí váš kocour Mikeš na několikadenní toulky? Vrací se váš Mourek z kočičích rvaček potrhaný? Vadí vám jeho značkování po domě a zahradě? Řešením, jak tomu zabránit, je kastrace kocoura, čím se tyto projevy kocouří povahy omezí či zcela vymizí.

Kdy kocoura kastrovat?

Nejvhodnějším časem, kdy kocoura vykastrovat, je období značkování. V té chvíli je tělesná stránka vývoje dokončena a se značkováním přichází problém nepříjemného zápachu. Kastraci lze provádět již u koťat od třech měsíců, ale právě z důvodu tělesného a psychického vývoje je lepší počkat až do jednoho roku.
Pokud se kastrace provede dříve, vzniká v dospělosti často problém s močovou trubicí, která se může ucpat močovým pískem. Naopak v pozdějším věku se značkování stává již rituálem, kterému ani kastrace nemusí zabránit (po kastraci však z velké části vymizí typický zápach).

Jak se kastrace provádí?

Protože se zákrok provádí v celkové anestezii, je nezbytné, aby měl kocour lačný žaludek (min. 12 hodina bez jídla a mléka, povolena je pouze voda).

Samotný zákrok je hotový přibližně za 15-20 minu a majiteli je kocour předaný do péče nejdříve po hodině, kdy dostal pro rychlé hojení potřebná antibiotika a postupně se probírá z narkózy.

Kastrace kocoura - DUX

V pooperační péči by měl být kocour v klidném domácím prostředí minimálně 1 – 2 dny. Zákrok není složitý a tělo kocoura si s ním velmi dobře poradí, proto nebývá potřeba opětovná návštěva veterináře.

Jaká je péče o kocoura po kastraci?

Několik hodin až dnů bude trvat, než se váš Mourek po zákroku zcela zotaví. Následně je potřeba počítat se změnou jídelníčku a udržení fyzické aktivity, protože v opačném případě dochází změnou hladiny hormonů k přibírání na váze a obezitě, která má za následek vznik dalších onemocnění.

Počítejte s tím, že i po zákroku budou kočičí toulky, rvačky a značkování pokračovat, a to i několik týdnů, dokud z těla kocoura nevymizí testosteron, který je toho všeho příčinou.

Kolik kastrace kocoura stojí?

Cena kastrace kocoura se pohybuje podle sazeb veterináře v rozmezí 300 – 800 Kč. U kočky je kastrace náročnější, proto je cenová hladina vyšší 800 – 1 500 Kč.

Jsou nějaké komplikace?

Komplikace při kastraci kocoura jsou minimální. Po zákroku ho pečlivě sledujete 1 – 2 dny. Pokud přetrvává nechutenství po anestezii, otoky neustupují, došlo k infekci ran nebo dochází ke krvácení, vyhledejte pomoc veterináře.
Z dlouhodobého hlediska je nutné dbát na životosprávu a pohyb, aby se zamezilo obezitě, ke které má kastrovaný kocour sklon. Pro chovatele tento zákrok znamená omezení na výstavách, kdy je možné zvíře přihlásit jen do některých kategorií.

Jaké jsou výhody?

  • Omezení kocouřího chování (toulání, rvačky, agresivita a značkování, místo toho se zvíře stává více mazlivé)
  • Zamezení nechtěného množení
  • Možnost delšího života (kocour se drží více doma, netoulá se a nepere se)

Máte nějaké otázky? Neváhejte nás kontaktovat.