Jaký pes je vhodný do bytu a na co si dát pozor?

17 / 03 / 2017

Žijete v bytě, ale přesto už dlouho toužíte po čtyřnohém kamarádovi? I pro vás máme řešení. Ne každý pes životem v bytě strádá, záleží pak jenom na jeho majiteli, jak soužití se psem probíhá. Víte, jaký pes je vhodný do bytu? Na některé aspekty soužití s pejskem v bytě si přesto budete muset dát pozor.

Jak se žije se psem v bytě?

Záleží na tom, jakého psa si jako spolubydlícího vyberete. Majitel by si měl nejprve ujasnit, proč si psa pořizuje a co od něj očekává. Při výběru nemusíte vybírat jenom z nejmenších plemen, při dostatečné péči můžete volit i větší nebo dlouhosrstá plemena.

Na co si dávat u psů v bytě pozor?

  • Samota – pokud odejdete do práce, může pes trpět osamělostí, tomu je třeba předcházet a pejska na delší dobu bez majitele zvykat.

  • Ničení vybavení bytu – není-li pes  na samotu zvyklý, může se stát, že začne okusovat nebo trhat vybavení bytu, tady je potřeba, abyste psa na chvíle bez vás dobře připravili. Pes tuto dobu také lépe snáší, pokud s ním před odchodem půjdete ven, kde se proběhne a unaví.

  • Úklid a škody – připravte se na větší nároky na úklid bytu - například když přijdete z procházky, bude třeba uklidit blátivé stopy a otřít umazané packy. Shovívavost bude nutná, i když váš mazlík při hře něco neúmyslně zničí.
Pes a dítě 

Jaká plemena psů jsou vhodná do bytu?

Pro chov v bytě jsou vhodná především malá společenská plemena psů, jako je například čivava, jorkšírský teriér, bišonek, pekingský palácový psík, nebo francouzský buldoček. Tito pejsci většinou nevyžadují velké množství pohybunemají ani takové nároky na množství krmiva. Zpravidla mají přátelskou a nekonfliktní povahu

K dalším přednostem patří, že hromadnou dopravou mohou cestovat zdarma a při venčení je zvládnou i mladší děti.

I do bytu si můžete pořídit plemena psů, která jsou náročnější na pohyb, pak je ale nutné abyste si našli potřebný čas na venčení a hraní se psem, využít můžete i náš výcvikový areál. Když nebude mít pejsek dostatek pohybu, může být ve stresu, začíná v bytě štěkat, výt nebo ničit vybavení.

Ať už si vyberete jakéhokoliv psího společníka, zpočátku se mohou objevit problémy, které vaše soužití komplikují. S počátečními komplikacemi vám mohou pomoci některé z našich dřívějších článků – přečtěte si, jak vychovat štěně, jak odnaučit psa čůrat doma nebo jak pečovat  o psa, inspirovat se můžete i v článku Hry se psy.

Pokud budete mít jakékoliv další otázky, neváhejte nás kontaktovat.