Blechy psí, ty na člověka nejdou

17 / 12 / 2015

„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“- tato filmová hláška je díky filmu Na samotě u lesa velice rozšířená, ovšem ne pravdivá. Blecha psí je oficiální označení blechy, která parazituje na široké škále savců, kam kromě psů a koček, spadají také lidé. Jak proti ní bojovat?

Psí blechy jdou po krvi

Psí blechy nejčastěji nalezneme v kočičím a psím kožíšku, ovšem pokud cestují za potravou, nepohrdnou ani člověkem a jeho krví. Nejsou velcí, okolo 1,5-7 mm, ale umí udělat velké potíže.

Doskočí do 20 cm a vzdálenosti 35 cm. Setkat se můžeme také s blechou kočičí, která se v našich oblastech také hojně vyskytuje.

Prevence proti blechám

Kočkám a psům srst pravidelně kontrolujte a pokud se blechy objeví, ihned zasáhněte, protože se množí velmi rychle.

Abyste však blechám předem zabránili, je možné použít pipetu, která se aplikuje okolo hřbetu a zvíře ochrání přibližně měsíc. Dobrou prevencí proti blechám je také speciální obojek.

 Pes a blechy

Jak zbavit psa blech?

Odblešovací akcí musí projít vše – všichni mazlíčci najednou, jejich pelíšky a celá domácnost. Důraz byste měli klást především na textilie, pohovky, postele či koberce. Blechy kladou vajíčka, ze kterých se tvoří larvy. Ty se ovšem na srsti neudrží, proto je zvířata trousí všude, kudy projdou. Zvířecí srst ošetřete šamponem proti parazitům a pokud se pes či kočka koupat nechce, vyzkoušejte sprej či pudr proti blechám.

Máte nějaké otázky? Klidně se ptejte nebo se o své zkoušenosti podělte na našem Facebooku!