Jak vychovat štěně

24 / 09 / 2014

Máte doma malé chlupaté klubíčko, které právě objevuje svět a vy si říkáte "ještě ne, jěště ať si užívá štěněčí radosti"? Sice svému štěněti zařídíte bezstarostné dny, ale vy časem budete mít jeho chování tak říkajíc „nad hlavu“. Kdy tedy začít a co by měli být první povely pro to vaše malé chlupaté klubíčko, které je rádo, že už se naučilo jakž takž chodit? 

Do čtyř měsíců věku fyzicky nepřetěžujte, ale pěstujte si u něho autoritu a naučte ho základní povely, čistotu a první výchovu. O tom, jak se starat o štěně nebo jak krmit štěně, jsme si řekli už v předchozích článcích. Mezi vaše první starosti bude také patřit, jak odnaučit psa čůrat doma a jak ho naučit čůrat venku.

Položte základní kámen výchovy: autoritu

Ukažte, že vy jste vůdce smečky a získejte si autoritu, která se vám bude se zvyšujícím věkem a velikostí psa bezpochyby hodit. S tím je spojené i to, že bude pes reagovat na své jméno – za což ho samozřejmě chvalte.

Chůze na vodítku a první procházky

Psa na obojek postupně zvykáme – například během her či krmení. Když si po nějakém čase na vodítko zvykne, k tomu slyší na své jméno, tak můžete vyrazit na první procházku. Nezapomínejte psa směřovat ke své levé noze, kde by mělo být jeho stálé místo. Jemný pohyby regulujte jeho směr a možnost rozběhu. První procházky by neměly být příliš dlouhé (stejně jako malé dítě, tak i štěně neudrží pozornost příliš dlouho). Nezapomeňte také na odměnu – pokud je pes poslušný, pusťte ho z vodítka, ať se proběhne podle své libosti.

Od čtyř měsíců věku můžete vzít psa do výcvikového areálu,kde se nejen naučí dalším povelům, ale také se zde bude prohlubovat jeho socializace nejen mezi lidmi, ale také mezi psy.