Jak vychovat psa

28 / 11 / 2014

Ptáte se, jak vychovat psa? Především důsledně! Protože i ten nejrozkošnější mazlíček může bez výchovy napáchat celou řadu nepříjemností. Pokud chcete mít doma spolehlivého psího kamaráda, položte základní kámen výcviku – kvalitní výchovu.

Jasně, stručně, srozumitelně

vychova

Základem výchovy je správná komunikace. I když to občas působí tak, že pes vnímá a vypadá, že i chápe vše, co mu říkáte – opak je často pravdou. Naučte psa jasným stručným povelům, které pro něj budou nezaměnitelné.

Používejte i stejný tón. „Azore, zůstaň“ nebo „Azůrku, počkej chvilku na paničku, ona se za chvilku vrátí“ je jasný důkaz toho, že i když oba majitelé myslí totéž, pes aby se v tom těžko vyznal.

Pochvaly a tresty při výchově

Pokud vás pes správně uposlechne, nešetřete chválou i pamlsky. Pozitivní motivace psa podpoří v tom, že když vás poslechne, udělá vámvradost, z čehož má zisk (v podobě pochvaly, pohlazení či pamlsku). Naopak trestání psa dobře zvažte a fyzické trestání byste měli vypustit z výchovy úplně. Daleko lepší je psa potrestat tím, že si ho nebudete všímat a on si váš zájem musí „zasloužit“ tím, že bude poslouchat.

Psí oči u stolu

Ať dělá pes ty nejúžasnější psí oči a škemrá tím nejrozkošnějším způsobem, nikdy mu jídlo od stolu nedávejte. Jenom si tím založíte na problémy do budoucna. Naučte psa, že má svoje místo na jídlo a pokud začne žadonit u stolu, použijte povel „nesmíš“ nebo „fuj“. U krmení dbejte na to, aby tato pravidla dodržovali všichni členové domácnosti.

S výchovou i výcvikem vám pomůže a poradí výcvikový areál DUX. Domluvte si poradenství či lekci na telefonu +420 602 353 469 nebo se zastavte přímo v areálu.