Jak se starat o štěně

22 / 07 / 2014

Dorazili jste domů a v náruči si nesete malou chlupatou kuličku, která je trošku neohrabaná, ale za to ohromně zvědavá. V tomto okamžiku, kdy jste si domů přinesete nového člena rodiny, přichází na řadu otázka: „Jak se starat o štěně?“. Přípravou a prvními dny vás provede výcvikový areál DUX.

Péče a starost o štěně – příprava

Starost o štěně začíná ještě před tím, než si malého mazlíčka přinesete domů. Základní výbava musí obsahovat pelíšek, misky na krmení a vodu, obojek s vodítkem, hračky a pomůcky pro péči o tělo. První dny by měl pejsek trávit v bytě se svým pánem a již v tuto chvíli je nutné určit, kde bude jeho místo pro odpočinek a pro jídlo (misky na jídlo vybereme takové, které se dobře udržují a jsou dostatečně velké a nerozbitné).

Obojek volíme přiměřeně velký – počítáme s tím, že štěně poroste. Pes také potřebuje zábavu, proto vybíráme hračky, které ho nejen zabaví, ale i rozšíří jeho možnosti. Konkrétní hry se psy se odvíjejí podle věku štěněte. Nesmíme také opomenout pomůcky na ošetření těla a srsti – kartáč na srst, na ošetření očí kapátko a hadřík, kleště na drábky, kartáček na zuby a prostředky na péči o uši.

První dny štěněte u vás doma

První dny štěněte v novém domově jsou náročné. Poprvé se ocitá bez matky, s cizími lidmi a v úplně novém prostředí. Mějte s ním proto trpělivost a nezapomínejte, že takto velká změna prostředí potřebuje čas. Po prohlídce nového domova je na řadě seznámení se členy rodiny a především s dětmi.

Také počítejte s tím, že štěně v prvních měsících bude chtít okousat vše, co mu přijde pod čumáček – podle toho vybírejte pelíšek, výběh i hračky. Pes musí mít také stálý přístup k vodě (více zde: jak krmit štěně) a pokud s ním plánujete cestovat (autem, vlakem...), je dobré, když si na tyto situace zvyká již od mala.

Péče o štěně: starost i radost

Péče o štěně tímto ale nekončí. Nezbytná je pro psa i socializace, ať už s lidmi, tak se psy (první procházka mimo teritorium se doporučuje od 13. týdne). Také pejska pomalu učíme na jméno a základní povely (např. „fuj“), od 8. týdne již štěně zvládá jednoduché povely a základní čistotu (více zde: jak odnaučit psa čůrat doma a jak naučit psa čůrat venku).

S výchovou úzce souvisí i trestání – všeobecně se snažíme psím trestům vyhnout, pokud je to nezbytné a přistihli jste štěně takříkajíc „při činu“, je vhodný přiměřený trest. Co se týče procházek, zde platí „všeho s mírou“ a štěně nepřetěžujte ani v terénu – např. je vhodné štěně snášet i vynášet do schodů, což má kladný vliv na vývoj kloubů.

Zodpovědný majitel psa má u sebe také telefonní číslo na veterináře a zná jeho ordinační hodiny ( s tím je spojené i pravidelné očkování a pravidelní prohlídky). Chovatel také nechá svého psa hrát si s ostatními psy, a to v případě, kdy ví, že jsou cizí psi zdraví a očkovaní. První návštěvu výcvikového areálu doporučujeme ve třech měsících, kdy má štěně za sebou všechna nezbytná očkování.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.