Jak poznat březost feny

18 / 11 / 2014

Jak poznat březost feny? Kdy ji poznáte vy a kdy veterinář? A co je důležité zajistit? To se dozvíte v dnešní příspěvku. Jestli máte doma psí slečnu, důležité informace se dozvíte i v článku Jak dlouho hárá fena.

První příznaky březosti

První, co může majitel vypozorovat, jsou změny nálad. Někdy je březí fenka klidnější, jindy je odtažitá nebo se od svého pána nechce hnout. Okolo pátého týdne mohou feně natékat struky a o týden později si již můžete všimnout lehce se zvěčňujícího břicha.

Kdy březost fenky pozná veterinář?

Veterinář při vyšetření pohmatem potvrdí graviditu již na 4. týdnu. Podrobnější vyšetření, sonografie, je dnes nejpřesnější a nejšetrnější metodou, jak březost potvrdit. Sonografií lze také zjistit počet štěňat.

Jak dlouho trvá březost a čím fenku krmit?

Březost trvá 59 – 69 dní, průměrně se však štěňata rodí okolo 63. dne. Jakmile je fena gravidní, vypustíme veškerou fyzickou i psychickou zátěž (např. výstavy, stěhování), ale na pohyb nezapomínáme – procházky a udržování dobré kondice je samozřejmostí. Dále také navýšíme stravu, kdy porce až zdvojnásobíme, ale jídlo podáváme v menších dávkách.

Vyhýbáme se také odčervování, odblešování a dalším chemikáliím, které by mohly mít vliv na vývoj štěňat (např. broušení a lakování oken).

Potřebujete poradit s výživou a péčí o březí fenu? Kontaktujte výcvikový areál DUX, který má mnohaleté zkušenosti!