Jak použít klikr na výcvik psa?

17 / 10 / 2016

Výchova psa se zakládá na pochvalách a trestech. Jednou z technik, kterou kynologové využívají, jsou elektronické a zvukové pomůcky. Tou pozitivní, kterou pes dostane pochvalu, je klik. Negativním opakem, tedy trestem, je elektronický výcvikový obojek. V dnešním článku se podíváme na tu příjemnější část výcviku. 

 Klikr a výchova psa

Klikr – výcvik založený na odměně

Při používání klikru se využívají podmíněné reflexi, kdy si váš psí kamarád spojí pochvalu se zvukem, který klikr vydává. Určitě se však nejedná o jediný způsob pochvaly, pouze o jednu z možností, kterou užijete např. v průběhu výcviku, kdy by pamlsky, pohlazení či slovní pochvala mohla psa rozptylovat.

Doporučujeme pochvaly střídat, aby si pes nezvykl pouze na jednu formu – díky střídání bude mít vždy překvapení.

Proč klikr využít

  • Jednoduchá a oblíbená forma psí odměny
  • Tón pochvaly je vždy stejný
  • Buduje dobrý vztah mezi majitelem a psem
  • Pozitivní motivace psa baví a výcvik půjde snadněji

Co dělat, aby pes klikr pochopil?

Klikr nefunguje tak, že zaklikáte a pes bude hned z pochvaly nadšený. Ze začátku je to pro něj příjemný zvuk, který si potřebuje spojit s něčím pěkným.

Vyčleňte si chvilku klidu a připravte si pamlsky. Nyní stačí kliknout a dát psovi pamlsek. Tento postup několikrát opakovat v krátkých sériích i několikrát denně. Přibližně po týdnu můžete začít klikr používat u žádoucích činností a povelů, které pes dělá a z pamlsků postupně přejděte na slovní hodnocením. Důležité je klikr používat v průběhu chování a ne až na konci. Délka mezi povelem a pochvalou je ve výcviku velmi důležitá.

Se svým psíkem mějte trpělivost – několik dní až týdnů trvá, než si váš čtyřnohý kamarád novinku osvojí, a proto, když neposlechne ze začátku napoprvé, ho v žádném případě netrestejte.

Potřebujete poradit s výběrem či výcvikem?

Použití klikru je snazší, než práce s elektrickým výcvikovým obojkem, ale i přesto vám rádi pomůžeme s výběrem a správným ovládáním. Klikr a další výcvikové pomůcky můžete vybírat přímo ve výcvikovém areálu DUX. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.