Jak postavit psí boudu II.

18 / 12 / 2014

V minulém článku Jak postavit psí boudu I. jste se mohli dočíst, jak velikost psa ovlivňuje rozměry boudy. Dnes se podíváme, jaké materiály při stavbě použít, jak pracovat s rozložením prostoru nebo čím boudu vybavit.

Desatero technického provedení psí boudy

Jak velkou boudu budete stavět, to už víte. Ale znáte desatero, na co při návrhu a stavbě psí boudy nezapomenout?

Pojďme se podívat na základní body:

stavba boudy 

1. Máte štěně? Myslete na to, až vyroste!
Máte doma malého medvídka, ze kterého se za pár měsíců vyklube bernardýn? Myslete na to už teď a přizpůsobte tomu i velikost boudy.

2. Ani velká, ani malá.
Bouda musí být akorát. Velká tak, aby se v ní pes otočil a zároveň ji v zimním období dokázal vyhřát.

3. Základ tvoří izolace.
Boudu stavte od základu. Myslete na to, že podesta nesmí ležet přímo na zemi. Ideálně ji odizolujte nejen polystyrenem, ale zvyšte ji například paletou nebo špalíčky. Je to vhodné i pro odtok dešťové vody.

4. Do boudy přes práh, aneb myslete na závětří.
Myslete na to, že v zimě fouká. Jednoduchá přepážka s prahem, kterou boudu rozdělíte na dvě místnosti, vytvoří nejen soukromí, ale i závětří.

5. Ekologická nezávadnost.
Ideálním stavební materiálem je dřevo, které je nejen příjemné, ale i nezávadné (stává se, že pes boudu okusuje). To platí i pro použité barvy, které mohou fungovat jako impregnace proti vodě.

6. Myslete na hygienu – panty oceníte.
Při návrhu je šikovné myslet i na střechu, kterou k boudě upevníte pomocí pantů. Díky tomu budete moci boudu bez problémů vyčistit.

7. Střecha ochrání i vytvoří pohodlí.
Střecha by měla být mírně zkosená, a to jednak kvůli snadnému odtoku vody, ale i kvůli pohodlí psa. Psi rádi odpočívají na vyvýšeních místech, proto jako krytinu nevolíme plech, ale spíše šindele.

8. Umístění boudy – přehled a pohoda.
Místo pro boudu vybírejte s rozmyslem. Nesmí být na přímém sluníčku a zároveň by měl vchod směřovat do centra (zahrady, výběhu), aby měl pes přehled o tom, co se děje.

9. Vybavení – hračky a deka.
Aby se pes v nové boudě cítil příjemně, dejte mu do ní pelíšek či deku, na kterou si zvykl a bez které se neobejde. Snadné zabydlení můžete podpořit i oblíbenými hračkami. Vhodná je i sláma, která nejen příjemně voní, ale také izoluje a v neposlední řadě neabsorbuje tolik vlhkosti, jako textilie (tím je minimalizován výskyt bakterií).

10. Trpělivost.
Nechce pes v boudě bydlet? Nemějte mu to za zlé a obrňte se trpělivostí. Některý pes se zabydlí rychleji, jinému to může trvat týdny. Vzpomeňte si na vaše stěhování – také jste si na všechny novinky nezvykli hned, že?

Držíme palce, aby se vám bouda povedla a aby se v ní vašemu psímu kamarádovi dobře bydlelo! Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás!