Jak odstranit značkování koček a kocourů

05 / 08 / 2016

Nadechnete se a je to hned jasné. Štiplavý zápach, který je typický pro kočičí puberťáky a dospělé kocoury, si jen tak nespletete. Značkování koček a kocourů je stejně přirozené, jako když pes vrtí ocasem na uvítanou. Ovšem ze zákona schválnosti kočky vždy značkují tam, kde se to nejméně hodí. Jak tedy značkování odstranit? 

Značkování koček má své důvody

Pro zvířata a pro kočkovité šelmy především je značkování teritoria zcela přirozené. V takto vytyčeném prostředí a mezi označkovanými členy domácnosti se kočka cítí bezpečně a klidně.
K tomu, aby si vytyčili své území, používají tři osvědčené způsoby:

  • Feromony – těmi si vás i dům kočka značkuje pravidelně. Vytvářejí se na hlavě a kočka je přenáší díky otírání hlavy. Jde především o místa (předměty. lidi), které má kočka ráda a které jsou jí příjemná.
  • Škrábání – pro vyznačení teritoria využívají kočky i škrábání (nábytku, pohovek, stromů...), aby každý návštěvník viděl, komu to tu patří.
  • Moč – a nejnepříjemnější na závěr. Stěna, plot, skříň, dveře...cokoliv svislého se stává terčem nejen pro vytyčení teritoria, ale i pro zveřejnění zprávy, zda je dotyčná kočka připravená k páření
Značkování kocourů - DUX

Projeví se značkování u všech kocourů a koček?

Nejčastěji poznáte značkování kocourů močí, které je nabité testosteronem. Ovšem ani kočky nebývají pozadu, jen nemají tak charakteristický zápach. Puberta, tedy čas začátku kočičího značkování, je okolo šesti měsíců.
Značkování se však neprojevuje u všech koček. Ta zvířata, která s ním začnou, značkují i v dospělosti. Naopak některé kočky a kocouři nemusejí močí značkovat vůbec, postačí jim pouze feromony.
Pokud máte kočku pouze v bytě, značkování se u ní nemusí projevit vůbec, protože se necítí být ohrožená jinými kočkami.

Signalizace v období říje či stresu

Frekvence značkování se zvyšuje v období říje, kdy kočka/kocour tímto vábí své potenciální partnery. Četnost značkování se také mění v období stresu, nejistoty a velkého množství různých pachů (přestěhování, nový přírůstek do rodiny, po příchodu z návštěvy, kde mají zvířata nebo také změna rituálů v domácnosti).

Jak odstranit značkování u koček

Jen těžko to kočku odnaučíte a nepomohou ani tresty. Pokud máte kočku na velké zahradě a značkuje málo, tak nemáte potřebu toto řešit. Problém však nastává u koček v bytě či na malém prostoru. Možnosti se nabízejí dvě:

Kastrace – díky kastraci se sníží hladina hormonů, proto se snižuje i potřeba značkování. Pokud o této možnosti uvažujete, neměli byste s ní otálet – starší kočky mají značkování jako instinkt a rituál, proto s ním mohou pokračovat i po kastraci (i když již zápach nebude takový)

Alternativní řešení – pokud pro vás kastrace kočky/kocoura nepřipadá v úvahu (ať již z přesvědčení či z chovatelských důvodů), musíte se značkování přizpůsobit – samozřejmě ne zcela. Dopřejte kočce prostor, kde si může značkovat dle libosti a naopak vymezte teritorium se zákazem značkování. Jak na to? Kočky si místa „pro umístění značky“ vybírají a daleko raději dají přednost kůře stromu, než umělým povrchům a výrazným pachům (aviváž, parfémy, speciální spreje proti značkování).

Také platí, že kocour nebude značkovat u jídla – pokud je to možné, nasypte mu do oblíbeného značkovacího prostoru granule. Pokud bydlíte v bytě, připravte pro kočku několik suchých záchodů, klidně i s různým stelivem a dle možností i s vyšším okrajem (kočky značkují ve stoje). A v neposlední řadě nabídněte výměnou za značkování močí značkování škrábáním – pořiďte škrabadla, díky kterým se váš Mourek zabaví jinak. Další variantou jsou medikamenty, ale jejich výběr vždy konzultujete se svým veterinářem.

Máte nějakou jinou osvědčenou metodu? Kontaktujte nás na Facebooku, budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti.